Wybrano wykonawcę zielonych przystanków w Katowicach. Gdzie powstaną?

Zaklad Zieleni Miejskiej w Katowicach wybral wykonawce trzech zielonych przystankow Fot S Rybok

Redakcja

24 czerwca, 2022

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wybrał wykonawcę trzech zielonych przystanków. To projekt, który z jednej strony będzie jednym z elementów przeciwdziałania ociepleniu klimatu, a z drugiej podniesie estetykę przestrzeni miejskiej.

Projekt dotyczy przemiany trzech przystanków, zlokalizowanych przy ulicy Sokolskiej, Radockiego i Kościuszki. Staną tam nowe wiaty z dachem pokrytym roślinami, a część chodnika wokół nich zostanie odbrukowana, tworząc przestrzeń dla bylin, traw i roślin pnących, poprowadzonych po jednej ze ścian wiaty.

Na realizację projektu Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach przewidział 285 tys. zł. Pierwszy przetarg na realizację przemiany tych trzech przystanków nie został rozstrzygnięty, bo dwie oferty, które wpłynęły przekraczały o niemal 100 tys. zł kwotę zarezerwowaną na ten cel. W ogłoszonym przetargu swoją ofertę zgłosiła firma A2HM TRADE Sp. z o.o., która zamierza zrealizować tę inwestycję w 12 tygodni od podpisania umowy, za kwotę 273 tys. zł.

Przystanki, które powstaną w Katowicach są przykładem narzędzi, które wykorzystują przyrodę w nowatorski sposób, by przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. Choć dotyczą one wszystkich, to w miastach są szczególnie odczuwalne. Silnie zurbanizowany teren - gdzie znajdują się powierzchnie nieprzepuszczalne, jak asfalt czy stal, występuje ograniczona ilość zieleni, a także ograniczony przepływ powietrza – sprzyja powstawaniu tzw. „miejskich wysp ciepła” (MWC) z temperaturą wyższą niż wokół miasta. Wyzwaniem są też długotrwałe susze oraz nagłe, intensywne opady deszczu, które nierzadko prowadzą do występowania „powodzi błyskawicznych”.

"Zielona infrastruktura miejska niesie za sobą szereg zalet. Poza pomocą w retencjonowaniu wody i obniżaniu temperatury, pomaga także w filtracji zanieczyszczeń i stanowi dobre środowisko dla owadów, a nawet ptaków. W miastach musimy poszukiwać możliwości umieszczania zieleni w różnych, nawet tych nieoczywistych miejscach, dlatego zielone przystanki uważam za bardzo dobry i innowacyjny pomysł "- mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

 

Lokalizacje przystanków, których dotyczy projekt:

ul. Sokolska w Katowicach
Przystanek autobusowy w kierunku ul. Chorzowskiej, zlokalizowany w pobliżu budynku
Sokolska 33.

ul. Radockiego w Katowicach
Przystanek autobusowy zlokalizowany w pobliżu budynku przy ul Radockiego 160. 

ul. Kościuszki w Katowicach
Przystanek tramwajowy w kierunku centrum przy nowo wybudowanym basenie przy
ul. Kościuszki 104.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 17.9µg/m3 PM2.5: 16.4µg/m3