Czy pierwsza niedziela kwietnia, okaże się ostatnią? Mieszkańcy Siemianowic Śląskich podejmą ważną decyzję wyborczą.

Siemianowice slaskie piech 2023

Redakcja

20 marca 2024

W Siemianowicach, w których jeszcze rok temu wszystko wydawało się politycznie poukładane. Obecnie zanosi się na drugą turę i niejasny los obecnego Prezydenta.

Jaki jest najprostsza recepta, by roztrwonić 80% poparcie? Należy zapytać Rafała Piecha, który w poprzednich wyborach samorządowych zgarnął pełną pulę „nagród” i uwierzył, że Siemianowice Śląskie to za mało. Na fali ruchów antyszczepionkowych zyskał rozgłos, który pozwolił mu tworzyć zręby partii Polska Jest Jedna. Wraz z Janem Pospieszalskim i posłanką PiS Anną Marią Siarkowską wspólnie przekonywali, że walczą o wolność i brak segregacji sanitarnej. We wrześniu 2021 roku tak Rafał Piech przemawiał do zebranych w Siemianowicach Śląskich swoich zwolenników:

„Obiecywano, że nie będzie przymusu szczepień. A powiedzcie mi, jaka jest różnica pomiędzy przymusem bezpośrednim a przymusem pośrednim? Jeżeli osoba, która boi się przyjąć ten preparat, za chwilę będzie miała problemy w pracy, nie będzie mogła wejść do urzędu, do szpitala, do sklepu, do kościoła, do restauracji czy do kina - czy to nie jest przymus? To jest przymus pośredni. To jest właśnie segregacja sanitarna.” - stwierdził obecny Prezydent.
Przypomnijmy, że z powodu COVID-19 na świecie zmarło około 7 milionów osób, a w Polsce ta liczba znacznie przekroczyła 100 tysięcy zgonów.

Z ruchu antyszczepionkowego narodziła się ogólnopolska partia Polska Jest Jedna, która w ostatnich wyborach uzyskała poparcie na poziomie 1,65% poparcia. Co ciekawe lider partii Rafał Piech nie zdecydował się na kandydowanie z okręgu wyborczego obejmującego Siemianowice Śląskie. Wystartował z okręgu nowotarskiego, w którym był liderem listy.

W trwającej obecnie kampanii wyborczej logo PJJ Rafał Piech skutecznie schował. Jego lokalny komitet wyborczy nosi nazwę KWW Samorządowcy Rafała Piecha, pomimo tego że

w kończącej się kadencji w Radzie Miejskiej w Siemianowicach Śląskich funkcjonował klub radnych Polska Jest Jedna. Można podejrzewać, że większość kandydatów miała problem identyfikować się z tak skrajnie prawicową partią. Nasuwa się pytanie czy siostra i syn Piecha podzielają jego ekstremalne poglądy.

Na pewno nie pomogła wielokrotna nieobecność prezydenta podczas sesji Rady Miasta, gdy to jeździł po Polsce budując struktury swojej nowej partii, z którą jak opowiada, jako lider, zamierza wygrać kolejne wybory na Prezydenta Polski.

Nie zapominajmy o wydarzeniach, z których Piecha poznała cała Polska. Mowa tu o słynnym zawierzeniu Matce Boskiej finansów miasta i ogłoszeniem Jej managerką miasta. O Siemianowicach zrobiło się głośno, niestety w bardzo kontrowersyjnym kontekście. Ogólnopolskie media rozpisywały się o prezydencie, który zatrudnił Maryję w urzędzie.

Na ostatniej prostej kampanijnej plany wyborcze Prezydenta Rafała Piecha popsuło lokalne ugrupowanie Stowarzyszenie Mieszkańców Siemianowic, z którego kandydował na urząd w poprzednich wyborach. Piech był przekonany, że będą pracowały na niego dwie listy – SMS i Samorządowcy – tymczasem, ku zaskoczeniu całej sceny politycznej Siemianowic stowarzyszenie wystawiło na Prezydenta swojego Prezesa Marcina Janotę – spindoktora poprzednich kampanii Piecha. Decyzja SMS i Janoty spowodowała, że ze startu w wyborach wycofało się już 2 kandydatów na radnych z okręgu nr 4, co stawia pod dużym znakiem zapytania możliwości SMS do zdobycia tam jakichkolwiek mandatów. Kuluarowe rozmowy mówią o zastraszaniu kandydatów SMS przez samego Piecha. Wszystko wskazuje na to, że decyzja o samodzielnym wystawieniu kandydata przez SMS spowodowana jest bardzo silnym konfliktem między Piechem a SMS. Prosta matematyka wskazuje na to, że na koniec kadencji Piech został bez większości w Radzie Miejskiej.

Badania, do których dotarliśmy wskazują, że Piech z poparciem SMS mógł liczyć na poparcie w pierwszej turze w wysokości około 30%. Ile z tej liczby zabierze niespodziewana wolta koalicjanta, zobaczymy. Te same badania wskazują, że jedynym realnym konkurentem w wyścigu o fotel Prezydenta Siemianowic Śląskich jest Anna Zasada-Chorab, wieloletnia siemianowicka radna i obecny Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej woj. Śląskiego w Katowicach.

Zasada-Chorab – kontrkandydatka obecnego Prezydenta

Główna kontrkandydatka Piecha to manager, wykładowca akademicki, dziekan Uczelni Korczaka zajmujący się obszarem pomocy społecznej, wieloletnia radna, dyrektor jednostek samorządowych i w końcu były wiceprezydent Siemianowic Śląskich. Za Zasadą-Chorab stoi pierwszy garnitur śląskiej Koalicji Obywatelskiej: Saługa, Rosa, Stanecka-Morawska, Król, Ściborowski, Bieda, Mazur, Koszutska oraz profesorowie wiodących śląskich uczelni – zestaw, który chyba każdy kandydat na Prezydenta na Śląsku chciałby mieć na starcie swojej kampanii. Obraz ten mocno różni się od konwencji Piecha, na której nie było żadnego znaczącego polityka czy przedstawiciela świata nauki, poza kontrowersyjnym Grzegorzem „Strażakiem” Braunem. Nie zaklinajmy rzeczywistości, bez wsparcia politycznego pozyskanie tak niezbędnych środków zewnętrznych dla rozwoju Siemianowice będzie zdecydowanie trudniejsze. Wsparcie pochodzące z obozu zjednoczonej prawicy, na które mógł liczyć Rafał Piech w dzisiejszej sytuacji politycznej będzie dla niego raczej dużym obciążeniem niż zaletą.

Ruchy miejskie i dawni koalicjanci przeciwko Piechowi

Wybory w 2018 pokazały, że Piech w pełni opanował politycznie miasto. Teraz sytuacja wygląda zgoła odmiennie. W Siemianowicach, które mają niecałe 60 000 mieszkańców mamy aż 8 zarejestrowanych komitetów i tylu samych kandydatów na Prezydenta Miasta. Jedynym kandydatem, na którego wsparcie Piech może liczyć w drugiej turze jest Danuta Sobczak, która reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, które 6 lat temu również poparło Piecha na Prezydenta. Mobilizacja opozycji i wspólne poparcie jednego kandydata w II turze, patrząc jakim poparciem na dzisiaj cieszy się Piech, daje jej prawie gwarantowany sukces w II turze.

Wszystko w rękach mieszkańców

Ostateczny wynik jak zawsze pozostanie w rękach wyborców. Przed drugą turą ważne też będą przepływy elektoratów od innych kandydatów. Dzisiaj Siemianowice to przysłowiowa stolica memów, o podium dzielnie walczące z Sosnowcem. Patrząc też całkowicie realnie, ciężko w ciągu ostatniej kadencji znaleźć jakiekolwiek inwestycje miejskie, które nadały by Siemianowicom nowego impulsu rozwojowego. Jaka drogę rozwoju Siemianowic wybiorą mieszkańcy, dowiemy się się już 7 kwietnia.

powiązane artykuły:

Rafalpiecha
Wideo 29 września 2021

Tematem rozmowy był ruch "Polska jest jedna" sprzeciwiający się tzw. segregacji sanitarnej.

Keys g304e48c3b 1280
Lokalne 11 czerwca 2023

W Siemianowicach Śląskich zaległości czynszowe w lokalach komunalnych wynoszą obecnie ponad 60

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3