"Umorzenie" w sprawie wyborów kopertowych. Prezydent podpisał ustawę

Andrzej Duda

Redakcja

20 grudnia, 2022

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 1 grudnia 2022 r. o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. To oznacza, że samorządowcy, którzy działali na rzecz przeprowadzenia tzw. wyborów kopertowych i mogli przy tym złamać prawo, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. 

Przypomnijmy. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła wybory prezydenckie na 10 maja 2020 roku (I tura). Od samego początku w parlamencie panował chaos. Nikt nie wiedział jak przeprowadzić wybory zgodnie z prawem podczas pandemii COVID-19. Ostatecznie 6 kwietnia Sejm przegłosował (głosami Zjednoczonej Prawicy) ustawę o wyborach korespondencyjnych. Przeciwko była opozycja, która ogłosiła bojkot takich wyborów.

Senat przytrzymał projekt najdłużej jak mógł i 5 maja odrzucił tę propozycję. 7 maja Sejm odrzucił uchwałę Senatu, a następnego dnia prezydent podpisał ustawę. Jak dobrze wiemy, wybory 10 maja ostatecznie nie odbyły się. PKW nie uruchomiła nawet procesu wyłaniania komisji wyborczych. Jednak kiedy trwał spór polityczny o wybory "kopertowe" to PiS do samego końca zapewniał, że takie wybory się odbędą. Zorganizować je miała m.in. Poczta Polska, nad którą nadzór sprawuje minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wydrukowano nawet karty do głosowania, które najprawdopodobniej wyciekły 29 kwietnia. Wcześniej wielu samorządowców nie zgodziło się na przekazanie Poczcie Polskiej wrażliwych danych dotyczących mieszkańców ich gmin.

Wyborów nie było, PKW uznało, że nie odbyły się ze względu na brak kandydatów, a Witek ogłosiła nową datę. Co było potem, to wszyscy wiemy. Tymczasem na "wybory kopertowe" wydano co najmniej blisko 70 mln złotych. Prawnicy oraz Najwyższa Izba Kontroli stwierdzili, że przy ich organizacji złamano wiele przepisów.

Dlatego 2,5 roku po słynnych wyborach kopertowych, Zjednoczona Prawica przygotowała i przegłosowała ustawę abolicyjną. - Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r., wprowadza amnestię obejmującą darowanie kar za popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii czyn polegający na przekazaniu Poczcie Polskiej spisu wyborców w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz abolicję oznaczającą, że w tych sprawach nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza. Ponadto skazania za powyższe czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego - czytamy w opisie ustawy.

Tym samym samorządowcy, którzy przekazali wrażliwe dane wyborców Poczcie Polskiej mogą spać spokojnie. Co ciekawe 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 11.0µg/m3