Wszystkich Świętych 2022. Dojazd na gliwickie cmentarze

Rewqwed

Redakcja

29 października, 2022

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych, w związku z tym w okolicach gliwickich cmentarzy, zmieniła się organizacja ruchu. Aby uniknąć korków, warto skorzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy w Gliwicach wprowadzone zostały 28 października około godz. 22.00 i obowiązywać będą do 2 listopada, do godz. 6.00.


Cmentarz Centralny
Z ruchu wyłączony będzie odcinek ul.  Kozielskiej, od ul. Okulickiego do ronda im. Władysława Andersa. Na ul. Okulickiego wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy. Z ul. Kozielskiej będzie można skręcić wyłącznie w prawo, w ul. Okulickiego. Nie będzie możliwy dojazd do ul. Andersa i dalej, do ronda im. Andersa i ul. Łabędzkiej. Odcinkiem bezpośrednio przy cmentarzu Centralnym (od ul. Okulickiego do ronda im. Andersa) poruszać się będą mogły tylko autobusy: PKS, ZTM i TAXI oraz pojazdy dostawcze do 3,5 ton. Ruch będzie się odbywał jednokierunkowo, od ul. Okulickiego w stronę ronda im. Andersa. W okresie Wszystkich Świętych, w zależności od natężenia ruchu, może być wyłączana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Kozielskiej z ul. Okulickiego.
Kierowcy jadący od węzła DK88 – Okulickiego będą mogli pozostawić samochód na pobliskim parkingu przy centrum handlowym lub na parkingu znajdującym się na tyłach cmentarza Centralnego. Dodatkowo, samochody będzie można pozostawić po obu stronach ul. Andersa oraz jednostronnie na ul. Okulickiego.
Cmentarz przy ul. św. Wojciecha 
Na ul. Św. Wojciecha wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Bezpośredni wjazd w ulicę – od strony ul. Toszeckiej – będzie możliwy tylko dla kierowców poruszających się od centrum miasta w kierunku Pyskowic. Jadący ul. Toszecką od strony Pyskowic dojadą do nekropolii położonej przy ul. św. Wojciecha, skręcając w ul. Myśliwską.
Na części ul. św. Wojciecha wprowadzony zostanie prawostronny zakaz zatrzymywania. Pojazdy będzie można pozostawić po północnej stronie ul. św. Wojciecha i ul. Bończyka.
Jadący od DK88 prowadzeni będą objazdem ulicami: św. Wojciecha, Jałowcową, Myśliwską oraz Bończyka. Dla samochodów ciężarowych wytyczony zostanie przejazd: DK88, przez rondo na ul. Pionierów, do ul. Toszeckiej.
Cmentarz przy ul. Wrzosowej
W ciągu ul. Wrzosowej wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy z możliwością wyjazdu do ul. Zakątek Leśny i ul. Olimpijskiej. Ulice Olimpijska i Radosna będą ulicami jednokierunkowymi. Dojazd do nekropolii przy ul. Wrzosowej będzie się odbywał ul. Radosną.
Cmentarz Lipowy
Nie będzie możliwości dojazdu do nekropolii ulicami Brzozową i Jodłową. Dojazd do cmentarza poprowadzony zostanie ul. Horsta Bienka.

Bezpłatna komunikacja i uruchomienie linii specjalnych 
Na czas Wszystkich Świętych Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotował specjalne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. W zależności od dnia będzie można skorzystać z różnych udogodnień. 
Pierwsze zmiany zostaną wprowadzone 28 października. Od tego dnia do 2 listopada niektóre kursy poszczególnych linii będą realizowane większymi niż zazwyczaj pojazdami. Ponadto zmienione zostaną niektóre trasy autobusów. 
Od 29 października do 2 listopada kursować będą linie cmentarne. W Gliwicach będą to linie C1, C3 i C4. 
Dodatkowo, aby uniknąć poszukiwania miejsc do parkowania w pobliżu nekropolii, 1 listopada komunikacja miejska będzie bezpłatna. 

 

Źródło: UM Gliwice
 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 8.1µg/m3