Wspólny bilet ZTM i Kolei Śląskich!

130928

Redakcja

22 grudnia, 2023

Nadchodzą ważne zmiany dla użytkowników komunikacji publicznej w województwie śląskim, a szczególnie na terenie GZM! Od 1 marca będzie można korzystać z ofert Kolei Śląskich, ZTM i Polregio na terenie aglomeracji mając przy sobie jeden bilet.

22 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim podpisane zostało porozumienie w sprawie zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego. Pod dokumentem podpisali się marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Łukasz Czopik, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak i przedstawiciele regionalnych przewoźników: Kolei Śląskich i Polregio.

Wspólna oferta GZM i Kolei Śląskich

Umowa oznacza ważne zmiany dla użytkowników komunikacji publicznej wprowadzone od 1 marca 2024 roku w taryfie biletowej.

  • Bilet 30-dniowy na jedno miast w cenie 119 złotych upoważni do poruszania się ZTM i koleją. 
  • Bilet 30-dniowy na dwa sąsiadujące miasta w cenie 149 złotych na ZTM i kolej
  • Metrobilet Obszarowy 30 za 189 złotych pozwoli na podróżowanie w ramach całej sieci – wszystkimi środkami transportu, a w kolejach na jego podstawie będzie można poruszać się na obszarze od trzech do sześciu graniczących ze sobą kolejno gmin
  • Metrobilet Sieć 30 za 249 złotych ważny w komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych Kolei Śląskich i POLREGIO na obszarze GZM 
  •  Dotychczasowy wspólny bilet 24h+Kolej pozostanie w tej samej cenie – 24 zł, zmieni się tylko jego nazwa na Metrobilet 24h.

- Wspólny bilet, integrujący ofertę Zarządu Transportu Metropolitalnego, Kolei Śląskich i Polregio na terenie aglomeracji to nie tylko oszczędność dla portfela, ale także większa możliwość wyboru środka transportu dla pasażerów, którzy nie muszą porównywać ofert każdego z przewoźników, by komfortowo i bezpiecznie dotrzeć do celu - skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

- Podpisane dziś porozumienie to doskonała wiadomość dla pasażerów, bo dzięki współpracy czterech podmiotów, niedogodności związane z przebudową węzła katowickiego będą znacznie mniejsze, a możliwość skorzystania z jednego biletu pozwali na większą elastyczność w poruszaniu się komunikacją publiczną na terenie Śląska i Zagłębia – tłumaczył Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich Sp. z o.o.

Jak zapowiadają władze województwa, do integracji ma zostać włączony również fragment linii kolejowej S9 na odcinku Tarnowskie Góry – Pyrzowice lotnisko i dalej do Siewierza, przebiegający przez Miasteczko Śląskie, nie będące częścią GZM. Projekt ma charakter pilotażowy i będzie obowiązywał do 31 grudnia 2024 roku.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3