Wspólne zakupy energii elektrycznej w GZM

Energia 1200x675

Redakcja

21 sierpnia, 2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia kolejny raz tworzy grupę zakupową energii elektrycznej. Tym razem GZM zamierza kupić ponad 1,3 TWh prądu w imieniu ponad 330 zamawiających.

Zakupiona w grupie energia elektryczna ma w latach 2024-2025 docierać do ponad 1500 podmiotów. To jednostki tworzone zarówno przez gminy wchodzące w skład Metropolii, jak i spora grupa instytucji Samorządu Województwa Śląskiego, takich jak Opera, Filharmonia i Muzeum Śląskie, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów czy Stadion Śląski. To także urzędy gmin spoza obszaru Metropolii, takich jak Rydułtowy czy Zawiercie. Grupowy zakup energii elektrycznej jest realizowany przez Metropolię GZM po raz czwarty. 

Dzięki grupie zakupowej chcemy skorzystać z efektu skali. Większa liczba zamawiających to większa szansa na atrakcyjne cenowo dostawy prądu. W obecnej sytuacji finansowej samorządów każda oszczędność jest na wagę złota – komentuje Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. 

Przypomnijmy również, że GZM ma być w niedalekiej przyszłości ważnym elementem śląskiego klastra energii. To projekt, który ma umożliwić samorządom, instytucjom samorządowym oraz innym podmiotom większą niezależność od producentów i dystrybutorów energii elektrycznej, którymi w Polsce są najczęściej państwowe spółki. Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3