Wpis do KRS w sprawie likwidacji Radia Katowice

Radiokatowice

Redakcja

9 stycznia, 2024

8 stycznia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o decyzji sądu ws. wpisania do KRS likwidacji spółki Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Katowicach "Radio Katowice" S.A.

Przypomnijmy, że w grudniu minister kultury i dziedzictwa narodowego, Bartłomiej Sienkiewicz, bazując m.in. na wyroku Trybunały Konstytucyjnego z 2016 roku i prawie spółek handlowych, postanowił (jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji) zmienić rady nadzorcze i zarządy w TVP, Polskim Radiu i PAP. 

Kiedy prezydent Polski, Andrzej Duda ogłosił, że zawetuje ustawę okołobudżetową, w której wpisano możliwe dofinansowanie mediów publicznych (ok. 3 mld złotych), Sienkiewicz wykorzystał to jako pretekst do postawienia wszystkich spółek mediów publicznych w stan likwidacji.

Radio Katowice w likwidacji

Takie działanie pozwala na ominięcie m.in. Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Radę Mediów Narodowych. Wprowadzenie spółki w stan likwidacji powoduje wprowadzenie "likwidatora" w miejsce prezesa, który przejmuje jego obowiązki. Właściciel spółki może w każdej chwili "zrezygnować" z jej likwidacji.

8 stycznia resort kultury poinformował o decyzji Sądu Rejonowego w Katowicach. - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Katowicach wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Katowicach "Radio Katowice" S.A. w likwidacji z siedzibą w Katowicach. Likwidatorem spółki jest mecenas Paweł Kusak - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Oznacza to oficjalne wprowadzenie "likwidatora" do Radia Katowice, co umożliwia "ominięcie" Rady Nadzorczej spółki zdominowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.  

fot. screen Radio Katowice Facebook

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3