Wojna o telefon zaufania dla dzieci! Trwa zbiórka internetowa

Desperate geead5ca4b 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

18 stycznia, 2022

Coraz więcej nieletnich w Polsce próbuje się zabić. Czasami jest to wołanie o pomoc, a czasami realna chęć odebrania sobie życia. Dlatego w Polsce dziecko może uzyskać pomoc na kilka sposobów. Niestety jeden z nich może za niedługo przestać działać.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od lat prowadzi "Telefon zaufania 116 111". Działa całą dobę, a młodzież może w sposób anonimowy porozmawiać ze specjalistami o swoich problemach. Problem depresji i prób samobójczych u dzieci w Polsce jest poważny. Od stycznia do listopada 2021 roku doszło do 1339 prób samobójczych u nieletnich - a to tylko oficjalne dane policji. Trudno sobie wyobrazić o ilu próbach samobójczych wśród dzieci nie wiemy. W niedzielę 18-letnia influencerka z Polski transmitowała w Internecie jak tnie sobie ręce i szyję oraz grozi, że odbierze sobie życie. Na szczęście w tej sytuacji interweniowały służby. W 2020 roku statystycznie co trzecie dziecko skutecznie odbierało sobie życie.

Problem jest olbrzymi i takie inicjatywy jak "Telefon zaufania 116 111" pomógł zapewne wielu dzieciom. Jak poinformował Onet, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę nie otrzyma w tym roku wsparcia od rządu. 

W latach 2016-2019 Telefon przestał być wspierany i utrzymał się m.in. dzięki datkom prywatnych darczyńców, w tym Fundacji Jakuba Błaszczykowskiego "Ludzki gest", Kulczyk Foundation i internetowym akcjom Szymona Hołowni. Dotację z MSWiA otrzymał ponownie dopiero w 2020 r. w kwocie zaledwie 130 tys. zł. Tymi samymi środkami rząd zasilił fundację w roku ubiegłym. Jednak 130 tys. zł to zaledwie 5 proc. rocznego budżetu Telefonu 116 111 - czytamy w Onecie. Informację tę potwierdziła sama fundacja.

W sieci zawrzało. Twitter zapłonął wpisami polityków i dziennikarzy, którzy skrytykowali rząd. Do dyskusji postanowił włączyć się ktoś z Ministerstwa Zdrowia, który za pośrednictwem oficjalnego konta resortu na Twitterze odpisał autorowi tekstu, Januszowi Schwertnerowi. 

Panie Redaktorze, Telefon zaufania w tym pod kątem konsultacji psychologicznej w ramach projektu "Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje" działa 24/7 pod numerem 800121212. Telefonów od dzieci są setki. Czy naprawdę ważniejsze jest wsparcie konkretnej fundacji? - informuje resort zdrowia.

Nie wierzę, że Państwo to napisaliście. Proszę, pomagajcie Fundacjom działającym na rzecz dzieci w kryzysie psychicznym. Psychiatria dziecięca nie polega na rywalizacji. Wszystkie ręce na pokład. Do Was są setki telefonów, a na 116 111 tysiące. Problem jest ogromny! - odpisał dziennikarz Onetu.

Po raz pierwszy w historii III RP mamy reformę psychiatrii dziecięcej. Kończymy ze stygmatyzujacą hospitalizacją na rzecz opieki środowiskowej psychologów i psychoterapeutów. Powstają kolejne ośrodki. To jest realne działanie na rzecz dzieci i młodzieży - odpowiedziało ministerstwo.

Telefon, o którym poinformowało MZ działa od 2020 roku. Jest to  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Można skontaktować się też za pośrednictwem maila lub chatu. 

Wspierający fundację Dajemy Dzieciom Siłę zorganizowali zbiórkę internetową na dalszą działalność telefonu dla dzieci. 

Czas działania infolinii: 24/7

Zespół: 65 osób - (psycholodzy), w tym 18 na umowie o pracę, pozostali na zlecenie lub B2B, 14 stażystów (absolwenci lub studenci ostatniego roku psychologii i pokrewnych kierunków).

Budżet na 2022 : ok 3,5 mln zł samych kosztów merytorycznych (w trybie 24/7)

Jeśli zbierzemy 350 tys zł, infolinia nie zostanie zamknięta, a jedynie ograniczona - przestanie działać w godzinach 3.00 - 7.00. Wiemy jednak, ze to duża strata - w tych godzinach zdarzają się interwencje ratujące życie.

Jeśli jednak zbierzemy 1 mln zł, te pieniądze umożliwią działanie infolinii 116 111 przez całą dobę, w wariancie 6 stanowisk w dzień i 3 w nocy. W takim wariancie, specjaliści mogą odbierać 25% połączeń i odpowiadać na wszystkie wiadomości online.

- czytamy w opisie zbiórki.

 

Na ten moment zebrano blisko 500 tysięcy złotych (stan na 18 stycznia, godzina 7:00). Link do zbiórki tutaj.

 

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka;

116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży;

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych;

800 800 605 - całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3