Wojna o Górny Śląsk. Racji nie ma nikt

IMG 20220619 124638 1
Kastelik

Szymon Kastelik

27 czerwca, 2022

Narodowy Dzień Powstań Śląskich, wielka rekonstrukcja wkroczenia wojsk polskich do Katowic, Powstania Śląskie czy wojna polsko-niemiecka, aż w końcu Panteon Górnośląski i Aleja polskiego dziedzictwa Śląska. Trwa prawdziwa walka o to, kto ma rację w sprawie historii Górnego Śląska.

Odpowiedź brzmi: nikt. Racji nie mają polscy patrioci uważający, że Górny Śląsk wrócił do macierzy i był pod zaborami. Racji nie mają też ci, którzy twierdzą, że Hanysy nie chcieli do Polski czy Niemiec. Racji nie mają ci co uważają, że Powstania nie były Powstaniami tylko wojną polsko-niemiecką. Racji nie mają też pozostali.

Dlaczego? Ponieważ prawdy historycznej o Górnym Śląsku nie ma jednej i prawidłowej. Byli tacy, którzy chcieli do „Niemca”. Byli tacy, którzy chcieli do „Polaka”. Inni mieli gdzieś, gdzie będą. Zaś 100 lat temu żyli również tacy, którzy woleli decydować sami o sobie.

Wojna o Powstania Śląskie i tożsamość Górnego Śląska krzywdzi…. Górny Śląsk. I tę krzywdę powoduję polscy patrioci i śląscy radykałowie.

A przecież w licznych publikacjach naukowych i dokumentalnych, w tym w wyśmienitym „Kajś” Rokity dowiadujemy się, że lud Górnośląski chciał po prostu żyć w spokoju i po swojemu. Obojętnie czy pod egidą kiedyś czeską, następnie austriacką, potem niemiecką, aż w końcu polską. Niestety Górnoślązak był naiwny i zawsze "dał się wyciulać".

Pamiętajmy, że współczesna państwowość to twór tak naprawdę młody. Wcześniej powstawały nacje, chociaż bez swoich państw. I tacy od zawsze są Ślązacy, czy teraz Górnoślązacy. Naród bez swojego państwa, jak kiedyś żydzi. Dzisiaj wykorzystywani przez wszystkich do swoich celów politycznych, nawet przez tych, którzy twierdzą, że są prawdziwymi Hanysami.

Górny Śląsk cierpi na brak własnej historii, bo nikogo ta historia nie interesowała. Ale to nie jest powód, żeby ktoś wciskał nam na siłę jedna wersję wydarzeń.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 39.0µg/m3 PM2.5: 31.1µg/m3