Województwo śląskie wita Tour de Pologne. Dzisiaj utrudnienia na południu regionu

1680 1120 max

Redakcja

2 sierpnia, 2023

Stało się! Tour de Pologne wjeżdża do województwa śląskiego! Do piątku mieszkańcy naszego regionu będą mogli podziwiać rywalizację najlepszych kolarzy na świecie. Ale jak to w życiu bywa, coś za coś. To będą trudne trzy dni dla między innymi kierowców, ale też korzystających z komunikacji publicznej.

2 sierpnia na największe utrudnienia muszą przygotować się mieszkańcy Pszczyny i Bielska-Białej. To w tych miastach zaplanowany jest start i finisz 5. etapu. Kolarze przejadę też przez powiat cieszyński i Beskidy.

 Start honorowy ruszy z pszczyńskiego rynku, a start ostry zaplanowano na DW 939 w Pszczynie. Następnie kolarze ominą Zbiornik Goczałkowicki i przejadą kolejno przez Landek- Strumień – Zabłocie – Chybie – Mnich – Pierściec – Kiczyce – Skoczów – Wilamowice – Międzyświeć – Kisielów – Godziszów – Goleszów – Cisownicę – Ustroń – Wisłę – Istebną – Koniaków – Jaworzynkę. Kolarze wjadą następnie do powiatu żywieckiego Laliki – droga wojewódzka 943, Laliki – Milówka – wzdłuż drogi ekspresowej (droga techniczna), stara droga krajowa, Szare – Milówka – droga powiatowa 1449 w kierunku drogi powiatowej 1439 (obecny ciąg drogi krajowej 1f), Milówka – droga krajowa 1f (ulica Grunwaldzka) do ulicy Krzywej droga powiatowa 1450, Kamesznica – wzdłuż całej miejscowości drogą powiatową 1450. 

  Wszystko zakończy się w powiecie bielskim i Bielsku-Białej. Szczyrk (DW 942 od strony Wisły) tj. ulice Wiślańska, Salmopolska, Myśliwska, Beskidzka,  Buczkowice – ulice Wislańska, Bielska, obwodnicą przejazd do ulicy Żywieckiej, Wilkowice – ulica Żywiecka. W Bielsku-Białej zaplanowano trzy okrążenia. Wyścig przejedzie ulicami: Żywiecka, PCK, Stefanii Sempołowskiej, Romana Dmowskiego, Stanisława Stojałowskiego ,Władysława Orkana, Jana III Sobieskiego, Marii Konopnickiej, rondo Hulanka, al. gen. Władysława Andersa, al. Armii Krajowej, Karbowa, Kolista.

   Planowana godzina rozpoczęcia 5. etapu 11:45. Przybliżona godzina finiszu w Bielsku-Białej to 16:40. 

   Utrudnienia w Bielsku-Białej i Pszczynie. 

   Dodatkowo utrudnienia będą spowodowane Tour de Pologne Junior od godziny 11:30. Z ruchu zostaną wyłączone ulice: al. Armii Krajowej ( od ulicy Gościnnej), Karbowa, Kolista ( pomiędzy Karbową a Gościnną) oraz Gościnna.
   Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa obsłudze wyścigu oraz kierowcom poruszającym się ulicami Bielska-Białej, dodatkowo wprowadzone zostaną ograniczenia w ruchu na al. Armii Krajowej w dniu 2 sierpnia 2023 roku.
   - odcinek od skrzyżowania z ul. Gościnną do ul. Karbowej, w godzinach 5:00 do 20:00 – całkowite zamknięcie
   - zakaz postoju samochodów w ciągu ulic: Władysława Orkana, Ludwika Waryńskiego, Jana III Sobieskiego
   - w dniu wyścigu informacje o kursowaniu autobusów będą udzielane przez dyspozytora MZK pod numerem telefonu 33814-34-09.

   W Pszczynie Utrudnienia przewiduje się w okolicach Rynku w godzinach od 5.00 do 15.00. W miarę możliwości, po starcie zawodników, uliczki wokół rynku będę sukcesywnie odblokowywane. Wyścig będzie się poruszał przez miasto zwartą kolumną, a ruch wzdłuż trasy zostanie wstrzymany na 50 minut przed startem i ponownie puszczony bezpośrednio po przejeździe peletonu. Czas przejazdu kolarzy uzależniony jest głównie od warunków atmosferycznych i średniego tempa jazdy.

   Liderem TdP po 4 etapach jest Matej Mohorič, ale tuż za nim są Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. 

   fot. mat. prasowy Szymon Gruchalski

   Poprzedni artykuł

   Następny artykuł

   14 o

   katowice

   Wspaniałe powietrze!

   PM10: 14.6µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3