Tour de Pologne w województwie śląskim. Utrudnienia w ruchu pociągów i ZTM

1680 1120 max 1

Redakcja

2 sierpnia, 2023

Już dzisiaj kolarze rozpoczynają rywalizację w województwie śląskim. Przez kolejne trzy dni Tour de Pologne zawita m.in. do Pszczyny, Bielska-Białej, Wisły, Katowic, Zabrza, Tychów. Wyścig kolarski to utrudnienia nie tylko dla kierowców, ale również dla osób korzystających z komunikacji publicznej i pociągów. 

2 sierpnia (środa) w związku z przebiegiem V etapu Tour de Pologne przez woj. śląskie, pojawią się zmiany w komunikacji kolejowej. Na 5. etapie wyścigu Pszczyna – Bielsko-Biała kolarze będą przecinać linię kolejową w 12 miejscach. Aby umożliwić przejazd kolumny wyścigu przez przejazdy kolejowo-drogowe, w godz. 12:00 – 16:30 na żądanie policji mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu kolejowego na odcinkach Chybie – Pierściec, Skoczów – Goleszów, Goleszów – Ustroń, Ustroń – Ustroń Polana, Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko, Wilkowice Bystra – Łodygowice oraz Bielsko-Biała Główna – Bielsko-Biała Lipnik.

- Dodatkowe zatrzymania pociągów mogą powodować zmiany w ich kursowaniu, w zależności od godzin przejazdu kolumny wyścigu przez przejazdy kolejowo-drogowe. Informacje o zmianach w komunikacji będą przekazywane podróżnym na stacjach i przystankach oraz w pociągach, dostępne będą także na stronach internetowych przewoźników oraz na Portalu Pasażera - informuje PKP PLK.

Koleje Śląskie

Informacje o zmianach w komunikacji i ewentualnych utrudnieniach będą przekazywane podróżnym na stacjach i przystankach oraz w pociągach, dostępne będą także na stronach internetowych Kolei Śląskich i innych przewoźników kolejowych oraz na Portalu Pasażera.

Mapa utrudnień pokrywa się prawie w całości z przekazanymi informacjami przez PKP PLK. Jeżeli fani kolarstwa chcą dojechać w środę na południe woj. śląskiego koleją, powinni przybyć jak najwcześniej.

Utrudnienia w ruchu pociągów mogą wystąpić też w piątek. 

ZTM

3 i 4 sierpnia to głównie wyzwanie dla użytkowników autobusów i tramwajów na terenie metropolii GZM. 

Z informacji przygotowanych przez ZTM wynika, że 3 sierpnia modyfikacje tras i rozkładów jazdy zostaną wprowadzone na 64 liniach – 53 autobusowych i 11 tramwajowych. Kolejnego dnia, czyli 4 sierpnia, zmiany zostaną wdrożone na jeszcze większą skalę, bo w sumie obejmą 73 linie – 70 autobusowych i 3 trolejbusowe.

– To kilka gmin, ale wiele naszych linii ma charakter międzymiastowy. Z tego powodu z informacjami o zmianach w komunikacji miejskiej powinni zapoznać się również mieszkańcy innych miejscowości niż tylko tych, przez które przebiega trasa Tour de Pologne. Mamy na myśli m.in. pasażerów z Będzina, Bierunia, Chełma Śląskiego, Chorzowa, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Imielina, Lędzin, Mysłowic, Siemianowic Śląskich i Sosnowca – wskazuje Michał Wawrzaszek.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej przede wszystkim sprowadzają się do modyfikacji tras poszczególnych linii autobusowych oraz - z jednej strony - do zawieszania połączeń i braku obsługi niektórych przystanków, a - z drugiej strony - do uruchomienia 5 specjalnych linii i obsługi dodatkowych 8 tymczasowych przystanków

Z Pszczyny do Bielska-Białej

5. etap wyścigu odbędzie się na trasie Pszczyna - Bielsko-Biała. Start honorowy ruszy z pszczyńskiego rynku, a start ostry zaplanowano na DW 939 w Pszczynie. Następnie kolarze ominą Zbiornik Goczałkowicki przez Łąkę, Strumień, Chybie, Mnich, Landek. Dalej ruszą w kierunku Skoczowa przez Pierścień. Następnie Goleszów i Ustroń. Górale powalczą w Wiśle, Istebnej, Milówce, Kubalonka i wracają do Wisły na rynek. Dalej Salmopol, Buczkowice i Bielsko-Biała, gdzie zaplanowano trzy okrążenia Aleją Armii Krajowej, ul. Karbową, ul. Kolistą.

Czasówka w Katowicach

3 sierpnia to rywalizacja sprinterów, czyli okrążenie o długości prawie 17 km przez Katowice. Pierwszy zawodnik ruszy po godzinie 13:00, a ostatni po godzinie 16:00. Okrążenie rozpoczyna się na ul. Olimpijskiej. Omijana jest Strefa Kultury od drugiej strony i ul. Dudy-Gracza na ul. 3 Maja. Potem DK 79 i ul. Bagienna, ul. Nałkowska, wjazd do Nikiszowca. Następnie ul. Gospodarcza, ul. Pułaskiego, ul. Francuska i powrót do centrum przez ul. Warszawską. Ostatnie metry to al. Korfantego i meta na wysokości Spodka.

Od Zabrza do Krakowa

4 sierpnia kolarze wyruszą z Zabrza, gdzie wszystko rozpocznie się przy stadionie Górnika. Dalej pojadą do Przyszowic, Ornontowic, Mikołów DK81 I DK44 i wjadą do Tychów, gdzie zjadą na DK1. Potem Świerczyniec, Frydek, Góra i wjadą do województwa małopolskiego, gdzie będą kontynuować ściganie aż do Krakowa.

fot. mat. prasowy Szymon Gruchalski 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.5µg/m3 PM2.5: 6.8µg/m3