Województwo śląskie docenione w prestiżowym raporcie fDi Intelligence

2

Redakcja

15 marca, 2023

Magazyn fDi Intelligence należy do grupy wydawniczej The Financial Times. Województwo Śląskie zostało wyróżnione miejscami w pierwszych 10 wśród dużych, europejskich regionów za strategię przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych, otwartość dla biznesu oraz efektywność kosztową.

- To ogromny sukces dla naszego regionu. Województwo śląskie jako duży, europejski region znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie. Pomimo trudnych czasów utrzymujemy wysoki poziom rozwoju. Eksperci zakwalifikowali województwo śląskie do grona 10 najwyżej ocenianych regionów w Europie. Doceniono nasze działania w obszarze pozyskiwania inwestycji zagranicznych, strategii i wspierania kapitału ludzkiego. Będziemy utrzymywać taki kierunek rozwoju – przekonuje marszałek Jakub Chełstowski.

Wyróżnienia zostały wręczone podczas uroczystego wydarzenia towarzyszącego Międzynarodowym Targom Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes, w trakcie których region promuje swoją atrakcyjność inwestycyjną na wspólnym stoisku wystawienniczym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

Które miejsca zajęło województwo śląskie?

W tegorocznym raporcie Województwo Śląskie znalazło się w prestiżowym towarzystwie największych i najbardziej atrakcyjnych ośrodków w Europie, zajmując:

  • 7. miejsce w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy),
  • 4. miejsce w kategorii efektywność kosztowa (cost effectivness)
    oraz pierwszy raz w historii znalazło się w kategorii otwartość dla biznesu (business friendliness) plasując się na 9 pozycji.

Co istotne 6 pozycję w kategorii strategia przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI strategy) wśród dużych europejskich miast zajęły Katowice.

- Górny Śląsk od wielu lat przechodzi proces modernizacji i przeobrażania się z monokultury górniczej w nowoczesny klaster przemysłowo-technologiczny. Branża nieruchomości przemysłowych aktywnie uczestniczy w tych przemianach. Region staje się motorem napędowym wielu branż, m.in. automotive, logistycznej czy przemysłowej. Panattoni dostarczyło w województwie śląskim ponad 2,5 mln nowoczesnej powierzchni, więcej niż gdziekolwiek indziej, co potwierdza ogromny potencjał regionu. Z każdą kolejną realizacją i zapytaniem, które otrzymujemy, utwierdzamy się w przekonaniu, że Śląsk to doskonałe miejsce do prowadzenia biznesu. Potwierdził to także ostatni ranking Financial Times „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości", w którym to właśnie ten region, jako jedyny przedstawiciel Polski, znalazł się w czołowej dziesiątce kategorii „business friendliness. Skupienie kilku ośrodków miejskich w ramach konurbacji śląskiej daje dostęp do ok. 5-milionowej populacji regionu, a przebiegające kluczowe szlaki komunikacyjne i bliskość m.in. południowej granicy coraz częściej przyciągają firmy, które prowadzą stąd międzynarodową działalność. Ogromnym atutem województwa śląskiego jest skupienie wielu silnych przemysłowych ośrodków. Strategiczne obiekty przemysłowe powstają zarówno w regionie stolicy – Katowic, jak i Zabrza, Gliwic, Czeladzi, Tychów czy Rudy Śląskiej. Rozwój oparty na mocnych fundamentach zapewnia regionowi doskonałe perspektywy- tłumaczy Marek Dobrzycki,Managing Director Panattoni.

Tegoroczne badanie fDi Intelligence powstawało w cieniu pełnoskalowejinwazji Rosji na Ukrainę i związanymi z nią sankcjami, rosnącej inflacji oraz kryzysu energetycznego. Europa okazała się jednak odporna. 2022 rok był również dobry dla Polski. Zagraniczne firmy zainwestowały przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu ponad 3,7 mld euro. To 200 mln euro więcej niż przed rokiem i aż o miliard więcej niż w roku 2020. O ponad 20% wzrosła także liczba samych projektów.

- Śląsk to jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Inwestorów przyciąga z jednej strony rozbudowana infrastruktura, z drugiej strony dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej na różnych polach kadry pracowników. Widać to zarówno w sektorze magazynowym i produkcyjnym jak i biurowym, gdzie firmy coraz intensywniej inwestują w nowe powierzchnie, a nowy biznes to już nie tylko outsourcing. Inwestorzy patrząc na Śląsk doceniają także podejście samorządowych instytucji, które starają się wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Wszystkie te czynniki wpływają na bardzo dużą atrakcyjność regionu i dają pewność, że inwestycji będzie z roku na rok przybywać - dodaje Tomasz Chojnacki, szef śląskiego oddziału CBRE.

Raport pn. Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2023 – to flagowe badania dotyczące najbardziej obiecujących miejsc inwestycyjnych w Europie. Badanie dokonuje się na podstawie ankiet wypełnianych przez miasta i regiony

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.2µg/m3 PM2.5: 17.4µg/m3