Wojewoda śląski odwołał zakaz korzystania z Kanału Gliwickiego

IMG 20220906 WA0008 1
Kastelik

Szymon Kastelik

20 września, 2022

Do 19 września obowiązywał zakaz korzystania z wód III sekcji Kanału Gliwickiego. Powodem były śnięte ryby, które pojawiły się na granicy województwa śląskiego i opolskiego.

Na początku września wojewoda śląski wydał rozporządzenie, które obowiązywało do 12 września. Tydzień temu przedłużył zakaz korzystania z Kanału Gliwickiego o kolejny tydzień, do 19 września. Zakaz dotyczył w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego.

W poniedziałek, 19 września  Jarosław Wieczorek nie przedłużył okresu obowiązywania rozporządzenia porządkowego dotyczącego zakazu korzystania z wód III sekcji Kanału Gliwickiego. - Wszystkie służby wojewody śląskiego, zwłaszcza Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektor Weterynarii, Wody Polskie i Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna stale monitorują sytuację na Kanale Gliwickim, Odrze oraz innych zbiornikach - informuje Śląski Urząd Wojewódzki. 

W pierwszy weekend września przy granicy z województwem opolskim, na trzeciej sekcji Kanału Gliwickiego ujawniono olbrzymie ilości śniętych ryb. Wody Polskie oraz PSP przystąpiły do akcji wyławiania. W sumie wyłowiono ich około kilka ton.

9 września Wody Polskie poinformowały, że wykryto obecność tzw. "złotych alg". - Znane są wyniki badań przeprowadzonych przez laboratorium Uniwersytetu Gdańskiego - potwierdziły one wystąpienie ichtiotoksyn wytwarzanych przez Prymnesium parvum w wodach III sekcji Kanału Gliwickiego. Intensywny zakwit „złotych alg” oznacza, że na przedmiotowym odcinku drogi wodnej znalazło się do 170 mln tych mikroorganizmów na litr wody. Zakwitowi „złotych alg” towarzyszy zwykle zmętnienie wody, która z czasem zabarwia się na złoto-brązowy kolor - czytamy w komunikacie. 

Do masowego śnięcia ryb w Kanale Gliwickim doszło również w marcu. Wówczas zbadano próbki wody, które nie wskazywały na zatrucie. Wody Polskie zapewniają też, że marcowe zdarzenie w Kanale Gliwickim nie ma związku z wakacyjną katastrofą ekologiczną na Odrze.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.7µg/m3 PM2.5: 13.4µg/m3