Wojewoda śląski o kolei do Pyrzowic: to inwestycja, która pochłonie ponad 720 milionów zł

72b5c21c285b551ce85004355e2b27e8

Redakcja

11 sierpnia, 2022

9 sierpnia br. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami oraz samorządowcami powiatu tarnogórskiego odbyli wizytę gospodarczą. Podczas wizyty uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się inwestycjom, które właśnie powstają i tym, które już powstały dzięki dofinansowaniu z programów rządowych.

Wizyta w Krupskim Młynie

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wraz z parlamentarzystami i samorządowcami rozpoczęli wizytę gospodarczą w Krupskim Młynie w powiecie tarnogórskim. W ostatnich 5 latach gmina pozyskała blisko 19 mln zł wsparcia z rządowych programów, takich jak Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Właśnie z tego programu zmodernizowano obiekty rekreacji ruchowo - sportowej w Potępie (71 tys. dofinansowania) oraz w Ziętku (163 tys. zł wsparcia), czy rozbudowano i zmodernizowano gospodarkę wodno-ściekową (4,1 mln zł dofinansowania). Wojewoda wraz z wójtem Krupskiego Młyna Franciszkiem Sufą oraz posłami na Sejm RP Barbarą Dziuk i Jarosławem Gonciarzem i radnym wojewódzkim miał okazję przyjrzeć się tym inwestycjom.

Spotkanie z samorządowcami Powiatu Tarnogórskiego

– Chcę podziękować Państwu, za te lata współpracy, w sumie już ponad sześć i pół roku. Szczególne piętno na naszej współpracy odcisnęły te dwa i pół roku, gdzie musieliśmy się poznać trochę lepiej, trochę bardziej zacieśnić relacje, trochę bardziej skonsolidować nasze cele – mówił podczas spotkania wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

O innych zadaniach powiatowych, a także o problemach, którymi borykają się samorządy, Wojewoda Śląski wraz z parlamentarzystami: Barbarą Dziuk, Wojciechem Szaramą i Jarosławem Gonciarzem oraz wicemarszałek województwa śląskiego Izabelą Domogałą i radnym sejmiku województwa śląskiego Bartłomiejem Kowalskim rozmawiał z włodarzami wszystkich gmin w powiecie tarnogórskim podczas spotkania pod przewodnictwem starosty tarnogórskiej Krystyny Kosmali.

Wojewoda śląski wraz z parlamentarzystami i samorządowcami udał się także na teren inwestycji, które powstały w ramach projektu pn. "Rozbudowa ul. Powstańców Śląskich w Tarnowskich Górach", na który powiat tarnogórski otrzymał 2️,7 mln zł wsparcia z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Wizyta w gminie Świerklaniec

Wojewoda odwiedził plac budowy Centrum Przesiadkowego, które powstaje przy pięknym, zabytkowym i znanym w naszym województwie parku w gminie Świerklaniec. Ta inwestycja uzyskała 4,2 mln zł dofinansowania z I edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Z kolei w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 dzięki 1,2 mln zł wsparcia gmina zrealizowała zadanie pn. "Rozbudowa ulic Głównej i Stabińskiego".

Na pobliskim skrzyżowaniu ulic gminnych z bardzo ruchliwą ul. Tarnogórską (drogą krajową nr DK78), w ramach otrzymanych środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 powstała zaś niezwykle potrzebna dla bezpieczeństwa mieszkańców sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych. Warto przypomnieć, że w ostatnich 5 latach gmina Świerklaniec uzyskała ponad 20 mln zł dofinansowania rządowego.

Konferencja prasowa na miejscu budowy nowej stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko

– Jest to inwestycja, która pochłonie ponad 720 milionów zł. To ponad 30 km odbudowanej trasy linii kolejowej nr 182, z czego ponad 50 km, łącznie z przebudową trakcji, pokazuje jaki to rozmiar inwestycji. (…) To co jest kluczowe, oprócz komfortu pasażerów, to nowa inwestycja będzie również służyła jako linia towarowa pomiędzy dwoma ważnymi obszarami - tarnogórskim w obszarze metropolitalnym i zawierciańskim – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Połączenie będzie również służyć do obsługi transportu cargo dla portu lotniczego Katowice Airport. Mieszkańcy całego województwa będą mieli teraz większy komfort dojazdu w relatywnie szybkim czasie. Z Siewierza to ok. 15 min, z Zawiercia 25 min. z Katowic niecała godzina. Z Gliwic, czy Sosnowca to ok. 40-45 min. 

Wizyta w gminie Ożarowice

– Blisko 50 maluchów może cieszyć się z nowego żłobka, w sołectwie Tąpkowice w gminie Ożarowice, w której zakończyłem dzisiejszą wizytę w powiecie tarnogórskim. Wraz z przedszkolem żłobek został dziś oficjalnie otwarty – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas wizyty w Tąpkowicach.

Na stworzenie żłobka samorząd otrzymał 1,5 mln zł dofinansowania z programu Maluch+.

To nie jedyne dofinansowanie w ramach rządowych programów dla tej gminy. W minionych latach gmina Ożarowice otrzymała 17 795 952,27 zł wsparcia.

 

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

5220b0cce7107a0e293955f1dcb415a2

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 10.2µg/m3