Władze województwa chcą dofinansować projekty, które pomogą w uniezależnieniu się od górnictwa

Robotnikurzadmarszalkowski

Redakcja

23 października, 2023

Miliony dla dużych przedsiębiorców z regionu. Zarząd Województwa Śląskiego zdecydował o dofinansowaniu projektów, których celem jest łagodzenie negatywnych dla gospodarki skutków transformacji poprzez wzmocnienie przedsiębiorczości

Prawie 126 mln złotych ma trafić na osiem projektów złożonych przez dużych przedsiębiorców z regionu, których celem jest uniezależnienie się od sektora górnictwa i wdrożenie bardziej zrównoważonych metod produkcji. Projekty zostały zgłoszone przez firmy, które działały do tej pory w branży górniczej i okołogórniczej.

- Transformacja energetyczna i zamykanie zakładów górniczych oznacza dla tych firm przerwanie łańcuchów dostaw, a w konsekwencji redukcję miejsc pracy. Dzięki pieniądzom z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, które województwo otrzymało w programie regionalnym, przedsiębiorstwa spoza sektora MŚP otrzymają dofinansowanie na inwestycje produkcyjne mające na celu dywersyfikację działalności uzależnionej od sektora górnictwa węgla kamiennego i energetyki konwencjonalnej oraz utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy - informuje Urząd Marszałkowski.

- Dzięki wsparciu regionu specjalnym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji po raz pierwszy w historii mamy możliwość, aby z poziomu regionalnego zaprojektować wsparcie dla dużych przedsiębiorstw, które są lokomotywą rozwoju gospodarczego naszego regionu. Wybrane dzisiaj projekty to prawie 1000 miejsc pracy, które przełożą się również na zmianę profilu działalności firm i wprowadzenie nowych, ulepszonych i pozytywnych dla klimatu produktów, usług, procesów. Dzięki tym zmianom firmy z regionu staną się bardziej konkurencyjne, co pozwoli im na zdobywanie nowych rynków – komentuje marszałek Jakub Chełstowski.

To pierwszy etap przekazywania środków na stabilizację ekonomiczną poprzez dywersyfikację produkcji lub usług w dobie transformacji. Łącznie w programie regionalnym na ten cel zaplanowano prawie pół miliarda złotych.

Wsparcie będzie udzielane kolejnym podmiotom z regionu, które zostaną wcześniej zidentyfikowane w preselekcji projektów, do której firmy mogą zgłaszać się już dzisiaj do 11 grudnia br. To drugi nabór projektów kierowany do dużych przedsiębiorców, którzy wpisują się w proces transformacji gospodarczej regionu.

fot. UMWS Tomasz Żak

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 23.0µg/m3 PM2.5: 20.5µg/m3