Władze Jastrzębia proszą o pomoc, wojewoda i minister zdrowia milczą

PM foto pod net

Redakcja

18 czerwca 2020

Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman prosi o wsparcie wodzisławskiego Sanepidu, wojewoda śląski i minister zdrowia nie odpowiada na jej apel.

Jastrzębie-Zdrój to miasto, gdzie odnotowuje się ogromną ilość zachorowań.

Potwierdzono tam do wtorku 16 czerwca 1134 przypadki koronawirusa, 709 osób przebywa na kwarantannie.

Miasto podlega pod wodzisławski Sanepid, który odnotował w sumie do tej pory 2276 przypadków zarażeń i skierował 1981 osób na kwarantannę. Każdego dnia liczby te rosną. Sytuacja przerosła tamtejszy Sanepid, o czym mówiliśmy wielokrotnie, chaos, brak komunikacji z mieszkańcami. Dlatego też prezydent Jastrzębia Anna Hetman 2 czerwca zwróciła się do wojewody śląskiego i Ministra Zdrowia o pomoc. Prosi o wsparcie kadrowe, lub możliwość otwarcia w Jastrzębiu oddziału terenowego sanepidu.

Anna Hetman zaapelowała do Jarosława Wieczorka o zwiększenie liczby pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak utworzenie odrębnej stacji mającej zajmować się wyłącznie obsługą mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. 2 czerwca 2020 prezydent miasta wystosowała list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w którym zwraca się z prośbą o powołanie takiego oddziału.

Wyrażam pogląd, iż w obecnej sytuacji istnieje w pełni uzasadniona podstawa do utworzenia instytucji dedykowanej tylko naszemu miastu. Miasto Jastrzębie-Zdrój zamieszkuje blisko 85 tysięcy mieszkańców, natomiast w Wodzisławiu Śląskim, na terenie którego funkcjonuje stacja, niespełna 48 tysięcy mieszkańców. […] Tak duże nagromadzenie dużych zakładów przemysłowych i w związku z tym liczba pracowników niestety sprzyja proporcjonalnie zwiększonej liczbie zakażeń – zaznacza Anna Hetman w liście do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Jak zauważa prezydent Jastrzębia-Zdroju, sytuacja związana z sanepidem wymaga szybkiej i zdecydowanej interwencji.

Oczekujemy zatem rozwiązania manifestowanych problemów przez kompetentne organy administracji państwowej. Być może, zasilenie w dodatkowe kadry Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim stałoby się rozwiązaniem opisywanych w piśmie niedogodności – czytamy w liście do wojewody śląskiego.

Do dziś nikt nie odpowiedział na jej apel.

Źródło: radio90.pl/UM Jastrzębie-Zdrój

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.7µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3