
W niedziele 15 maja 2022 r. w gospodarstwie pasterkim Barbary i Jana Kędziorów odbył się po raz kolejny "Wiślański wygón łowiec", czyli wyprowadzenie owiec na pastwisko. Wydarzeniu towarzyszyło mnóstwo atrakcji, związanych z owczarstwem. Był też atrakcyjny program artystyczny. Można było podziwiać wszystkie wiślańskie zespoły regionalne.
Wygón rozpoczęły dźwięki trombit i helokani w wykonaniu dziewcząt z Kapeli Wisła. Po przywitaniu przez konferansjera, którym był Zbigniew Czyż o tradycji wypasu owiec opowiedział zebranym znawca tej tematyki dr Michał Milewski z Nydku. Opowieść dopełniły owce, które w towarzystwie gospodarzy wybiegły na łąkę, wzbudzając mnóstwo zachwytu w licznie zgromadzonej pubiczności.
Po tradycyjnym wygónie przyszła pora na przemowy zaproszonych gości.
Obecni byli Wojciech Kałuża - wicemarszałek województwa śląskiego, Beata Białowąs - członek zarządu województwa śląskiego, Marcelina Kanafek - Lewandowska - pełnomocnik europosłaniki Izabeli Kloc, Bogusław Lalik - pełnomocni dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku - Białej, Tomasz Bujok - burmistrz Wisły.
Goście zaznaczyli w swoich przemowach jak bardzo ważne są takie wydarzenia, jak ważne jest kultywowanie tradycji i stawianie na rozwój pasterstwa. Docenili ciężką pracę gospodarzy i życzyli wszystkim udanej zabawy.
Kolejnym punktem programu były występy wiślańskich zespołów regionalnych. Zaprezentowali się: Kapela "Mała Wisła", Zespół Regionalny "Mała Wisła", Zespół Pieśni i Tańca "Wisła", Zespół Regionalny "Wisła Plus", Kapela "Wisła."
Na koniec dnia zagrali gościnnie kapela "Istebna" i kapela "Capki ze Skalitego."
W między czasie można było uczestniczyć w warsztatach z wykonywania masła, obróbki wełny, filcowania wełny na sucho oraz malowania kamyczków. Odbył się też pokaz serowarstwa w wykonaniu Józefa Michałka. Dodatkową atrakcją były też stoiska rękodzielników, które również cieszyły się bardzo duzym zainteresowaniem. Dopełnieniem całości były stoiska gastronomiczne z plackami, gulaszem, serami, kiełbasą itp.
Organizatorami wydarzeniami byli Barbara i Jan Kędzior, Stowarzyszenie "7 dolin", Wiślańskie Centrum Kultury i Miasto Wisła.
Projekt współfinansowany został z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Wojewódzkiego Programu - Owca Plus do roku 2027. Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Rzemiosła w województwie śląskim. Partnerem było również Starostwo Powiatowe w Cieszynie.