Wisła gotowa na Puchar Świata. Zbliża się Polski Turniej

IMG 3703

Redakcja

10 stycznia, 2024

Po emocjach związanych z Turniejem Czterech Skoczni, najlepsi skoczkowie świata przybywają do Polski. Po raz pierwszy w historii konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się aż na trzech polskich skoczniach. Wszystko rozpocznie się w Wiśle. 

Już w najbliższy weekend 13-14 stycznia skoczkowie będą rywalizować na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Na początku stycznia były obawy, czy uda się przygotować obiekt, ale pogoda okazała się łaskawa dla organizatorów. Opady śniegu i niska temperatura pomogły w organizacji.

- Jesteśmy gotowi. Finalnie mamy wręcz nadmiar śniegu, który początkowo zwoziliśmy spod Baraniej Góry. Pierwsze ekipy już są w Wiśle, łącznie będziemy mieli zawodników z 17 krajów. Do piątkowych kwalifikacji przystąpi 64 skoczków. W sobotę czeka nas, po raz pierwszy na polskiej ziemi, konkurs duetów, natomiast w niedzielę konkurs indywidualny – wyjaśnia dyrektor zawodów, Andrzej Wąsowicz.

Według harmonogramu, "Polski Turniej" otworzy konkurs duetów 13 stycznia na skoczni w Wiśle. W niedzielę mężczyźni powalczą o punkty Pucharu Świata w konkursie indywidualnym.

Tradycją już stały się w centrum Wisły ceremonie wręczenia numerów startowych najlepszym skoczkom kwalifikacji. Tym razem, z racji remontu amfiteatru, uroczystość odbędzie się na rynku miasta.

- Zapraszamy kibiców już w piątek na godzinę 19:00, by wspólnie oczekiwać przyjazdu najlepszej dziesiątki po kwalifikacjach. Będzie można się rozgrzać w rytmach muzyki, ale przede wszystkim zobaczyć z bliska czołowych skoczków, być może zrobić sobie wspólne zdjęcie czy zdobyć autograf – zaprasza Tadeusz Papierzyński z wiślańskiego magistratu.

Wisła zorganizuje też dodatkowe połączenia autobusowe do skoczni w Malince. Przystanek startowy to ulica 1 Maja, czyli sam deptak, przy szkole podstawowej, a przystanek końcowy to skrzyżowanie ulicy Malinka z ulicą Czarne. Po drodze kierowcy będą zabierali też kibiców z przystanku przy rondzie na Oazie. Autobusy z centrum będą jeździły od godziny 14:00 do 15:45, w miarę zapełniania się kibicami – średnio co 15 minut. Powrót po zakończeniu zawodów nastąpi do 50 minut od czasu zakończenia konkursów, w miarę przejezdności drogi.

Potem Szczyrk

17 stycznia odbędzie się konkurs indywidualny na skoczni w Szczyrku HS-104. Dzień wcześniej odbędą się kwalifikacje. W kolejny weekend skoczkowie zakończą "Polski Turniej" na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

Wszyscy kibice liczą, że polskie skocznie okażą się szczęśliwe dla reprezentacji Polski. Niestety aktualny sezon jest najgorszym sezonem od wielu lat dla Polaków. Wielkim problemem dla biało-czerwonych jest zakończenie konkursu w pierwszej dziesiątce. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.7µg/m3 PM2.5: 34.8µg/m3