Wielkie Derby Śląska już w najbliższy piątek!

IMG 20220901 220809

Redakcja

13 września, 2023

Wielkimi krokami zbliżają się 122. Wielkie Derby Śląska. Już w piątek Górnik Zabrze zagra z Ruchem Chorzów!

Historia tych wyjątkowych derbów nie jest może najdłuższa, ale za to najbardziej emocjonująca. Wielkim Derbom Śląska może dorównać tylko Święta Wojna w Krakowie pomiędzy Wisłą a Cracovią. Ruch z Górnikiem po II wojnie światowej rozgrywali mecze towarzyskie, ale za oficjalny pierwszy mecz WDŚ uznaje się spotkanie z 18 marca 1956 roku. Wówczas Górnik zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej i pokonał drużynę Niebieskich 3:1.

Od tamtej pory rozegrano ponad 100 oficjalnych meczów pomiędzy Ruchem a Górnikiem. Każdy z nich wzbudzał olbrzymie emocje wśród fanów. Niestety po sezonie 2015/2016 Górnik spadł z Ekstraklasy. Wrócił po sezonie, ale wówczas w Ekstraklasie nie było już w Ruchu. Tym samym pożegnaliśmy się z WDŚ na kolejne 6 lat.

Ale już w ubiegłym roku los chciał, żeby Ruch ponownie zmierzył się z Górnikiem. Obie drużyny wpadły na siebie w I rundzie Pucharu Polski. Pierwsze derby po 6 latach zostały rozegrane 1 września 2022 roku przy ulicy Cichej. Oj działo się rok temu. Walka na boisku i niestety też poza nią. 

W ostatnim kwadransie kibice Ruchu spalili flagę. Interweniowały służby, które ugasiły ogień. Następnie doszło do próby sforsowania barierek na sektorze numer 6. Na boisko wbiegł też jeden z kibiców.

Ostatecznie Ruch Chorzów przegrał 0:1 i odpadł z Pucharu Polski. Na szczęście awansował z I Ligi do Ekstraklasy, gdzie czekał od kilku lat Górnik. 

I nadchodzi właśnie moment ich pierwszego starcia w tym sezonie. Już w najbliższy piątek, o godzinie 20:30 Górnik Zabrze zmierzy się z Ruchem Chorzów na własnym stadionie. Emocji nie zabraknie. Wysprzedano prawie wszystkie bilety. 

Kibice Ruchu będą mogli obejrzeć mecz w specjalnej strefie kibica przy ul. Cichej. W Chorzowie pojawią się znane postaci ze świata piłki i mediów – Michał Pol, Mariusz Śrutwa, Zwykły Kibic, ekipa Footrolla.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3