Tanie mieszkanie z przetargu - jak je kupić?

Jak kupic mieszkanie z przetargu

Redakcja

13 września, 2023

Przetargi mieszkaniowe pozwalają nabyć nieruchomość znacznie poniżej cen rynkowych. Kto organizuje tego typu licytacje? Gdzie szukać informacji na ich temat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Przetargi mieszkaniowe - czym są i kto może wziąć w nich udział?

Przetargi mieszkaniowe to licytacje, których przedmiotem jak sama nazwa wskazuje są mieszkania. Ich organizatorem są między innymi spółdzielnie mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego, czy spółki Skarbu Państwa. Z jakich powodów należące do nich mieszkania są sprzedawane w drodze przetargu? Otóż, przyczyn tak naprawdę może być wiele, a przykładem jest sprzedaż mieszkań należących do spółdzielni mieszkaniowej po śmierci ich dotychczasowych najemców, czy zbycie niepotrzebnych już lokali służbowych należących do spółki, w celu ograniczenia kosztów działalności.

Kto może kupić mieszkanie w drodze przetargu? Wiele w tym przypadku zależy od jego rodzaju, ponieważ przetargi mieszkaniowe dzieli się na ograniczone oraz nieograniczone. W przypadku tych pierwszych ograniczenie polega na zapewnieniu możliwości udziału konkretnej grupie osób (np. członkom danej spółdzielni) bądź wykluczeniu konkretnej grupy osób z licytacji (np. pracowników danej spółki). W przetargu nieograniczonym może wziąć udział natomiast każdy, kto spełni warunki określone przez jego organizatora.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Chcąc kupić mieszkanie w drodze przetargu warto wiedzieć, że informacje o licytacji muszą znajdować się nie tylko w siedzibie jej organizatora (w miejscu ogólnodostępnym), ale zostać również opublikowane w "sposób zwyczajowo przyjęty". W praktyce ogłoszenia publikowane są w lokalnej prasie lub jej internetowych odpowiednikach. Znaleźć je również można na stronie Listaprzetargow.pl, gdzie znajduje się na bieżąco aktualizowana baza o przetargach mieszkaniowych z całej Polski. Co więcej, są tam również ogłoszenia o licytacjach, których przedmiotem są działki, garaże, czy lokale użytkowe.

Jak kupić mieszkanie w przetargu mieszkaniowym?

Chcąc wziąć udział w przetargu mieszkaniowym należy spełniać wymagania określone przez jego organizatora. Następnie warto przeprowadzić oględziny licytowanego mieszkania. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego stan techniczny, gdyż zazwyczaj na przetarg trafiają lokale wymagające remontu. Stąd też m.in. wynika atrakcyjna - niższa niż rynkowa cena wywoławcza nieruchomości.

W kolejnym kroku trzeba skompletować niezbędne dokumenty oraz wpłacić wadium, czyli opłatę zabezpieczającą organizatora przetargu. Co istotne, w przypadku jego wygrania wadium zaliczane jest na poczet ceny zakupu mieszkania, a osoby, którym nie udało się zwyciężyć w licytacji otrzymują zwrot wadium. Wygrany musi jeszcze dopłacić więc brakującą kwotę, a następnie może umówić się na podpisanie aktu notarialnego, który potwierdzi nabycie nieruchomości.

Podsumowując należy stwierdzić, że udział w przetargu mieszkaniowym to szansa na zakup mieszkania poniżej ceny rynkowej. Co istotne, tego typu transakcje są bezpieczne, co wynika z faktu, że licytowane są wyłącznie nieruchomości z uregulowanym stanem prawnym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.4µg/m3