Wieczór muzyki Ferenca Liszta, Francisa Poulenca i Johannesa Brahmsa w Filharmonii Śląskiej [WIDEO]

Filharmonia

Redakcja

9 marca, 2023

Filharmonia Śląska zaprasza na koncert z Orkiestrą Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Yaroslavem Shemetem oraz Piotrem Banasikiem z emocjonującą muzyką Ferenca Liszta, Francisa Poulenca i Johannesa Brahmsa


ZOBACZ WIDEO:


Połączenie znanych kompozycji, z tymi mniej, ale równie fantastycznymi. Tak będzie wyglądał piątkowy wieczór w Filharmonii Śląskiej.

- Kontynuujemy naszą tradycję, gdzie łączymy bardzo znane dzieła i popularne, z dziełami mniej znanymi, troszkę zapomnianymi, ale pięknymi - komentuje Yaroslav Shemet, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej i dyrygent. 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert fortepianowy Francisa Poulenca, w którym solo wykona Piotr Banasik. - Pan Piotr na naszą propozycję nauczył się tego koncertu - dodaje Shemet. 

Koncert cis-moll jest ostatnim z pięciu napisanych przez Poulenca. Bogate brzmienie oraz energia, które mu towarzyszą, miały być elementami, które pomogą w przywróceniu relacji między Paryżem a Stanami Zjednoczonymi po II wojnie światowej (zgodnie z zamówieniem Boston Symphony Orchestra). Pierwsza część, Allegretto, przywodzi na myśl tematy z dzieł Rachmaninowa, druga, Andante con moto, ujmuje spokojem i delikatnością. Trzecia z kolei, Rondeau à la française, zawiera w sobie cytat z szanty À la claire fontaine, oraz elementy tańców: brazylijskiego matchiche i francuskiego kankana.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3