Wicepremier Piotr Gliński odwiedził Zabrze i Katowice. "Państwo polskie jest zaangażowane w unowocześnianie Śląska"

Glinski
Kastelik

Szymon Kastelik

14 stycznia, 2023

Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński piątek, 13 stycznia spędził na Górnym Śląsku. Odwiedził Zabrze i Katowice. Wziął udział w m.in. inauguracji organów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Piotr Gliński podczas swojej wizyty na Górnym Śląsku odwiedził najpierw Zabrze, gdzie zwiedzał sztolnię Królowej Luizy i kopalnię Guido. - Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu to wiodąca instytucja w woj. śląskim i jedno z ważniejszych muzeów technicznych w Polsce. Realizujemy tutaj jeden ze 146 projektów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które łącznie osiągnęły już wartość 3 mld zł - mówił wicepremier Gliński w Zabrzu.

Piotr Gliński mówił też o transformacji województwa śląskiego. - Dla Śląska to miejsce jest szczególne także w związku ze zmianami i transformacją. Dzisiaj polski sejm przyjął projekt ustawy o funduszu transformacji dla woj. Śląskiego, więc będzie dodatkowe wsparcie dla wszystkich koniecznych zmian transformacyjnych. To potwierdzenie tego, że państwo polskie jest zaangażowane w unowocześnianie Śląska. Budżet centralny musi wspierać rozwój regionalny i my staramy się to robić – podsumował wicepremier, który udał się następnie do Katowic.

W stolicy województwa zawitał do Muzeum Śląskiego, gdzie zobaczył większość eksponatów. - Muzeum Śląskie robi wielkie wrażenie. Mamy tu wspaniałe polskie malarstwo, a więc Malczewski czy Gierymski, ale także malarstwo malarzy-górników, którzy wykazywali ogromne zdolności artystyczne - podzielił się swoimi wrażeniami.

Wieczorem wicepremier Gliński uczestniczył w uroczystej inauguracji organów Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Instrument warty jest ponad 20 milionów złotych i składa się z ponad 7600 piszczałek i miliona części rozłożonych na czterech poziomach.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego skierował podziękowania do wszystkich zaangażowanych w projekt.

- Dzisiejsze święto stanowi doskonałą okazję, aby skierować podziękowania i docenić ogromną rolę wszystkich, których codzienny wysiłek, pasja oraz zaangażowanie sprawiły, iż możemy doświadczać piękna i odkrywać sens pojęcia syntezy. Chylę czoła przed autorem koncepcji organów NOSPR, organologiem i nestorem polskich organistów, prof. Julianem Gembalskim, głównym ich budowniczym Antonem Škrablem oraz architektem siedziby NOSPR, Tomaszem Koniorem. Dziękuję za wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej inicjatorce budowy organów, wieloletniej dyrektor naczelnej i artystycznej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Joannie Wnuk - Nazarowej, a także obecnie kierującej instytucją dyrektor Ewie Bogusz-Moore wraz z Zespołem, którzy dopełnili podjętego dzieła – powiedział Piotr Gliński.

Projekt „Budowa organów koncertowych oraz zakup instrumentów i niezbędnego wyposażenia dla NOSPR” był realizowany w latach 2014-2023, a jego całkowity koszt wyniósł ponad 20 mln zł, z czego 16 807 475 zł zostały przekazane ze środków UE będących w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.3µg/m3 PM2.5: 14.0µg/m3