Katowice
Będzin
Bieruń
Bobrowniki
Bojszowy
Bytom
Chełm Śląski
Chorzów
Czeladź
Dąbrowa Górnicza
Gierałtowice
Gliwice
Imielin
Katowice
Knurów
Kobiór
Lędziny
Łaziska Górne
Mierzęcice
Mikołów
Mysłowice
Ożarowice
Piekary Śląskie
Pilchowice
Psary
Pyskowice
Radzionków
Ruda Śląska
Rudziniec
Siemianowice Śląskie
Siewierz
Sławków
Sosnowiec
Sośnicowice
Świerklaniec
Świętochłowice
Tarnowskie Góry
Tychy
Wojkowice
Wyry
Zabrze
Zbrosławice
4 °C
AAA

Ozdrowieńcy z JSW zgłosili się do Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza [GALERIA]

Blisko 400 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), którzy pokonali koronawirusa oddawało wczoraj i dziś krew w ramach Barbórkowej Akcji Oddawania Krwi i Osocza. Krew pobierano w kilku miejscach w regionie.

Akcję organizuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu (RCKiK) wraz ze Sztabem Kryzysowym JSW, który apeluje do pracowników, którzy przechorowali COVID-19 i zostali uznani za osoby zdrowe, aby oddali osocze i pomogli wyzdrowieć innym.

Jak podał Śląski Urząd Wojewódzki, przedsięwzięciu patronuje senator Ewa Gawęda, która sama również oddaje krew.

"W tym trudnym dla nas wszystkich czasie nieraz czujemy bezsilność, a to jest właśnie okazja, żeby w prosty sposób zrobić coś pożytecznego, a bardziej symbolicznie – zrobić barbórkowy czy świąteczny prezent bliźnim, których pewnie nie znamy, ale którzy potrzebują naszej najcenniejszej pomocy, jaką jest oddanie własnej krwi" – powiedziała senator.

Do udziału w akcji zgłosiło się blisko 400 pracowników kopalń JSW, z czego szacunkowo ponad 150 osób będzie mogło oddać osocze – pobiera się ono wyłącznie w stacjonarnych punktach, które posiadają odpowiedni do tego sprzęt. W tym przypadku będą to terenowe oddziały RCKiK w Jastrzębiu-Zdroju, Wodzisławiu Śląskim i w Rybniku. Na jednym tzw. separatorze osocze może oddać trzech ozdrowieńców jednocześnie, cały proces trwa od 15 do 30 minut.

Krew oddawana jest w hali zbornej kopalni Pniówek i w oddziałach RCKiK w godzinach 8.00-14.00.

To nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które realizujemy wspólnie z JSW. W poprzednich dwóch akcjach przeprowadziliśmy łącznie 800 donacji krwi i osocza”

powiedziała dyrektorka RCKiK Gizela Kowol.

Zadowolenie z dużego zainteresowania górników tą akcję wyraził wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. "Wiem, że także ich rodziny, które przeszły zakażenie koronawirusem, są chętne do oddania krwi czy osocza" – wskazał.

Jak od wielu tygodni informują centra krwiodawstwa, z powodu pandemii znacząco zmniejszyły się zapasy krwi, dzięki której można pomóc i ratować życie wielu pacjentom. Podawanie osocza ozdrowieńców, w którym są przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, jest uznawane za jedną z terapii osób z ciężkim przebiegiem COVID-19. (PAP)

Foto: PAP Andrzej Grygiel


Komentarze