Sanatorium

Redakcja

19 marca, 2020

Bardzo dużo niejasności powstało w ostatnich dniach dotyczących sytuacji pacjentów, którzy przebywają obecnie w uzdrowiskach i sanatoriach na terenie całego kraju. Sprawę przed momentem wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

Pacjent, który rozpoczął leczenie uzdrowiskowe przed 14 marca 2020 roku, może kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu uzdrowiskowego. - tak informację przekazało przed chwilą Ministerstwo Zdrowia. 

Jest to bardzo ważny komunikat, który wyjaśnia zawiłą sytuację dotycząca pacjentów, którzy rozpoczęli swoje turnusy w uzdrowiskach i przebywają w nich podczas ogłoszonego zagrożenia epidemicznego. 

Unia Uzdrowisk Polskich i Izba Gospodarcza Uzdrowiska Polskie wysłały do premiera wniosek o objęcie spółek uzdrowiskowych pomocowym programem rządowym, specustawą, w związku z kryzysem wywołanym przez koronawirusa. Natomiast jak donosi Onet, jedno z uzdrowisk żąda od kuracjuszy wniesienia opłat za szybsze zakończenie turnusu z powodu epidemii.

Przedstawiciele uzdrowisk na południu Polski podkreślają, że ich sytuacja nie jest łatwa. Przewidują, że jeżeli nic się nie zmieni, to w kwietniu - turnusy kończą się z końcem marca - sanatoria będą musiały zostać zamknięte. Głównym płatnikiem uzdrowisk jest NFZ i od niego oczekują one wsparcia w kryzysowej sytuacji.

Uzdrowiska pustoszeją w związku z decyzją NFZ o zawieszeniu, do odwołania, ich działalności. Obostrzenia dotyczą też kuracjuszy kierowanych na rehabilitacje za pośrednictwem ZUS, i komercyjnych. Uzdrowiska nie przyjmują nowych klientów; Część opuściła obiekty w weekend, po komunikacie NFZ, część zdecydowała się pozostać do końca turnusu.

Uzdrowisko Rabka wystąpiło do ministra aktywów państwowych. W związku z zaistniałą sytuacją, ograniczeniem przychodów i koniecznością ponoszenia stałych kosztów utrzymania budynków i kosztów osobowych, spółka wystąpiła z pismem do Ministerstwa Aktywów Państwowych o uwzględnienie możliwości zapewnienia płynności finansowej i pokrycia strat powstałych w wyniku zaistniałej sytuacji epidemiologicznej kraju”– poinformował zarząd Uzdrowiska Rabka.

Kuracjusze, którzy przebywają w Uzdrowisku Rabka, nie mogą uczestniczyć w żadnych wyjazdach, wydarzeniach kulturalnych. Wprowadzono też całkowity zakaz odwiedzin pacjentów we wszystkich obiektach. Pacjenci mogą wychodzić z budynków tylko w nagłych przypadkach. Zaprzestano wykonywania zabiegów komercyjnych, zamknięto basen solankowy dla pacjentów komercyjnych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.2µg/m3 PM2.5: 28.7µg/m3