Wariant indyjski koronawirusa w Katowicach? Śląskie służby czekają na wyniki

Csm IMG 20210428 161338 bf25b631a7 1
Kastelik

Szymon Kastelik

29 kwietnia 2021

Policja od dwóch dni pilnuje wejścia do domu Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach. Powód? Wystąpiło podejrzenie zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa.

Dom Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach znajduje się przy ul. Krasińskiego. Siostry od kilkudziesięciu lat pomagają osobom bezdomnym. Z powodu swojej misji są narażone w czasie pandemii na Sars-CoV-2. U zakonnic wykryto wirusa. Co gorsza, podejrzewa się, że może być to wariant indyjski. Śląski sanepid oraz wojewoda śląski czekają na wyniki pobranych próbek. Mają one być znane w czwartek popołudniu.

Najpierw to musi się ewentualnie potwierdzić, że rzeczywiście ta mutacja ma miejsce - powiedział dzisiaj Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Mutacja w wersji indyjskiej na razie  według najlepszej wiedzy naukowej w sposób znaczący nie odbiega od innych mutacji"

Jarosław wieczorek

Należy oczywiście pod pełnym nadzorem sanitarnym przeprowadzić tę weryfikację i badanie. Przypilnować w takim zakresie jakim się da pod kątem epidemiologicznym ugasić ognisko jak najszybciej - dodał wojewoda.

Co jeżeli badania potwierdzą, że mamy do czynienia z ogniskiem tzw. "indyjskiego" wariantu koronawirusa? - Z pewnością będziemy konsultować to z ministerstwem zdrowia - zapewnił Wieczorek.

Czym charakteryzuje się indyjski wariant wirusa? Jak opisuje lekarz Bartosz Fiałek, ten szczególny rodzaj Sars-CoV-2 wykryty został w październiku 2020 w Indiach, gdzie aktualnie epidemia zbiera straszliwe żniwo. 

Najistotniejsze mutacje (w obrębie białka S), które zawiera, to:

-  L452R (zamiana leucyny na argininę w pozycji 452.) obserwowana w tzw. kalifornijskim wariancie, która poprawia o ok. 20 proc. transmisję tego wariantu w porównaniu do oryginalnego koronawirusa SARS-2.

- E484Q (zamiana kwasu glutaminowego na glutaminę w pozycji 484.) to zmodyfikowana wersja mutacji w tej samej pozycji (E484K, która występuje w B.1.351, czyli tzw. południowoafrykańskim wariancie SARS-CoV-2 i odpowiada za ucieczkę spod odpowiedzi immunologicznej); badania mówią o tym, że mutacje zlokalizowane w pozycjach 484. oraz 494. mogą być odpowiedzialne za pogorszenie naturalnej oraz sztucznej odpowiedzi odpornościowej.

- P681R (zamiana proliny na argininę w pozycji 681.), która może charakteryzować się zwiększoną zakaźnością (zakaża większą liczbę ludzkich komórek) - informuje lek. Bartosz Fiałek.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

26 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.8µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3