Walentynkowa aura w Bytomiu. Góra Miłości rozbłysła tysiącami światełek

Gora milosci

Redakcja

12 lutego, 2024

Już po raz kolejny Góra Miłości w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu rozbłysła tysiącami światełek. Z okazji zbliżających się walentynek, uwielbiany przez spacerowiczów zakątek już w piątek wieczorem ozdobiła iluminacja świetlna.

Podobnie jak w ubiegłych latach, przy wejściu na Górę Miłości pojawiła się przestrzenna dekoracja w kształcie serca, a na jej szczycie dekoracje altany, przy których można zapozować do zdjęcia. Świetlnymi girlandami udekorowana została wiata, drzewa oraz barierki przy schodkach prowadzących na wzniesienie.

Całus na ławeczce

Wśród okolicznościowych dekoracji nie zabrakło też neonu z napisem Góra Miłości oraz wiszącej iluminacji w kształcie serca na latarni. Na szczycie wzniesienia pojawiła się też grająca ławeczka – całus, idealna do robienia walentynkowch ujęć.
Koszt wynajmu, montażu oraz demontażu walentynkowej dekoracji, która będzie ozdabiać Górę Miłości do 19 lutego, to około 55 tys. zł. Wszystkie elementy zostały wykonane w energooszczędnej technologii LED.

Od hałdy po romantyczny zakątek

Geneza nazwy związana jest z okresem, kiedy powstawał Park Miejski. Pod koniec XIX wieku znajdującą się tu hałdę postanowiono zamienić w uroczy ogród z drzewkami i stylową zabudową. Koncepcja całego założenia, w tym Góry Miłości, zakładała styl angielski, nazywany też romantycznym. I tak też nazywali to miejsce ówcześni mieszkańcy – Der Liebeshügel (wzgórze miłości).
Czasy świetności zabytkowego parku utrwalono np. na pocztówkach. Wśród nich można znaleźć przedstawiające właśnie Górę Miłości – z alpinarium na zboczach i sadzawką u podnóża. W ramach kolejnych etapów rewitalizacji bytomskiego parku, Góra Miłości przeszła metamorfozę: odtworzono wiatę na jej szczycie, a także wyremontowano sadzawkę i inspirowaną dawnymi rozwiązaniami kaskadę wodną.

powiązane artykuły:

Bytomnastawnia
Lokalne 11 lutego, 2024

PKP PLK ogłosiły przetarg na remont nastawni bramowej w Bytomiu. Na stacji prowadzona jest przebu

DSC6197 2
Lokalne 4 lutego, 2024

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy infrastruktury Bytomskiego Jarmarku Staroci. Powstało 20 du

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3