W Zabrzu powstał Geopark. Co czeka na odwiedzających?

347439101 170151535791277 7300864801181859331 n

Redakcja

2 czerwca, 2023

Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie Geoparku, który powstał na terenach dawnego wyrobiska gliny w zabrzańskiej dzielnicy Grzybowice. Przywrócony mieszkańcom teren zyskał funkcję rekreacyjno-edukacyjną. Rekultywację udało się przeprowadzić dzięki pozyskanym przez miasto środkom unijnym. 

Dzięki pozyskaniu przez Zabrze wsparcia finansowego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 85 proc. kosztów inwestycji zostało pokryte ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. W ramach wartego ponad 9,4 mln zł przedsięwzięcia zrekultywowano 9 ha terenu położonego w Zabrzu przy ulicach: Na Lesie i Przy Ujęciu.

Projekt podzielony został na część północną i południową. W północnej części terenu, w miejscu dawnego wyrobiska gliny na potrzeby pobliskiej cegielni, powstał Geopark. Usunięte zostały nasypy i umocnione skarpy, wykonane zostały także roboty związane z udostępnieniem dawnego wyrobiska gliny mieszkańcom. Na obszarze objętym projektem powstały ścieżki i schody prowadzące do wnętrza wyrobiska wraz z pomostem stanowiącym miejsce wejścia na ścieżki edukacyjne Geoparku. Zamontowane zostały też tablice informacyjne o tematyce dziedzictwa geologicznego i przemysłowego.

W południowej części terenu powstała infrastruktura na potrzeby rekreacyjne. Zamontowano tu małą architekturę (ławki, wiaty rekreacyjne). Istniejące zbiorniki wodne zostały oczyszczone, a tuż przy nich powstały drewniane pomosty. Odwiedzający to miejsce mogą odpocząć na trawiastej plaży, na której zamontowano leżaki.

Wokół dawnego wyrobiska, a także zbiorników wodnych powstały ścieżki pieszo-rowerowe wraz z oświetleniem. Na terenie całego obszaru zieleń została uporządkowana i wzbogacona. W miarę możliwości zachowane zostały szaty roślinne występujące na tym terenie.

powiązane artykuły:

DSC 0449 scaled
Lokalne 28 kwietnia, 2023

W lesie komunalnym w Zabrzu Biskupicach odbyła się kolejna w tym roku akcja sadzenia drzew. Tysi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.5µg/m3 PM2.5: 7.5µg/m3