W województwie śląskim zatrzymano rosyjskiego sportowca. Podejrzany jest o szpiegostwo

Handcuffs 3655288 340
Kastelik

Szymon Kastelik

30 czerwca, 2023

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała na terenie województwa śląskiego Maksima S., rosyjskiego hokeistę, który grał w I lidze. Podejrzany jest o szpiegostwo na rzecz Rosji. 

Rosyjski sportowiec został zatrzymany 11 czerwca w wyniku śledztwa prowadzonym przez ABW pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. Maksim S. ma być 14. osobą, która została "wyłapana" z siatki szpiegowskiej na terenie Polski.

- Rosjanin jest 14 osobą zatrzymaną w śledztwie, której przedstawiono zarzuty dotyczące współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wszyscy zostali zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzący działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowujący akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Na podstawie zgromadzonych materiałów w sprawie, w dniu 13 czerwca br. Sąd Rejonowy w Lublinie wydał postanowienie o zastosowaniu wobec osoby zatrzymanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy - informuje ABW.

Rosjanin przebywał w Polsce od października 2021 roku. Według śledczych, jego zadania jako szpiega dotyczyły rozpoznania infrastruktury krytycznej w kilku województwach. Podejrzany na bieżąco informował zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które był systematycznie wynagradzany.

- Zgromadzony w śledztwie materiał procesowy potwierdza jego zaangażowanie i czynny udział w realizację zlecanych mu zadań. Sprawa jest dynamiczna i rozwojowa. Obecnie ABW kontynuuje intensywne działania w sprawie - dodaje ABW.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanemu zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz działania na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 130 § 1 kk.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.9µg/m3 PM2.5: 7.3µg/m3