W Wiśle otwarto Habsburską Osadę Gospodarczą "U początków Wisły"

Fot 025

Redakcja

21 grudnia, 2023

Osada "U początków Wisły" już oficjalnie otwarta! Nowa atrakcja znajduje się w Wiśle Czarne, obok tzw. małej zapory. Dla zwiedzających dostępna będzie od początku zimowych ferii.

Inwestycja powstała w ramach projektu „Śląsk Cieszyński - wspólna historia drewna, żelaza i ludzi" realizowanego wspólnie z Trzyńcem. W Wiśle prace trwały ponad rok. W sierpniu br. zakończono roboty budowlane, których łączny koszt wyniósł niecałe 10,5 mln zł. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych udało się w całości odtworzyć oficynę mieszkalną, z początku XX w., będąca kiedyś częścią zespołu rezydencji Prezydenta RP "Zameczek” oraz budynek mieszkalno-gospodarczy (również z początków XX w.), które w połączeniu z zagospodarowanym terenem zielonym będą udostępnione zwiedzającym, jako Habsburska Osada Gospodarcza „U początków Wisły" i jeden z punktów na nowej trasie tematycznej, łączącej czesko-polskie pogranicze – „Śladami drewna, żelaza i ludzi”. Od września trwały prace związane z zaaranżowaniem przestrzeni ekspozycyjnej. Koszt wyposażenia osady "U początków Wisły" wynosi ok. 400 tys. zł.

Ekspozycja osady opowiada o dziejach Księstwa Cieszyńskiego, historii beskidzkich lasów, dziejach wiślańskiej gospodarki, miejscach dedykowanych źródłom rzeki Wisły, ale też o geologii, kuchni i zielarstwie, gwarze i legendach, a także turystycznym rozwoju Wisły jako letniska.

- Cieszę się, że udało się w całości zrealizować ten projekt. Miejsce to już jesienią cieszyło się sporą popularnością, gdyż piękne jest położenie tego kompleksu nad stawem, w pobliżu lasu i potoku Wisełka. Wierzę, że będzie to kolejna przestrzeń w naszym mieście, w której zarówno mieszkańcy, jak i turyści będą się dobrze czuli. A bogactwo ekspozycji sprawi, że nie będą się tutaj nudzić ani dzieci, ani dorośli – zachęca do odwiedzin osady burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

W uroczystym otwarciu udział wzięły władze miasta na czele z burmistrzem Tomaszem Bujokiem, radni Rady Miasta Wisła z przewodniczącym Januszem Podżorskim, przedstawiciele partnera z Trzyńca, Bogdan Kasperek - dyrektor biura Euroregionu Śląsk Cieszyński, pełnomocnik Marszałka Wojwództwa Śląskiego Aneta Legierska, radni powiatowi - Jan Poloczek i Jerzy Nogowczyk, przedstawiciele firmy Akces BK sp. z o.o. realizującej prace budowlane, Nadleśnictwo Wisła z nadleśniczym Andrzejem Kudełką.


fot. UM Wisła

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.1µg/m3 PM2.5: 9.3µg/m3