W tydzień liczba górników z koronawirusem spadła o prawie 30 proc.

Zofiowka 07 fot agnieszka materna

Redakcja

30 listopada 2020

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy o ok. 30 proc. zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. We wszystkich czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.

Obecnie - według poniedziałkowych danych spółek - z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się 255 górników wobec 361 przed tygodniem (spadek o ponad 29,3 proc.) i 520 dwa tygodnie wcześniej. W kwarantannie jest niespełna 600 pracowników - ponad 200 osób mniej niż przed tygodniem.

W odniesieniu do poniedziałku 23 listopada, spadek liczby zakażonych górników nastąpił zarówno w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) i Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), jak i w mniejszych spółkach wydobywczych: Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj. W każdej z tych firm liczba chorych jest obecnie mniejsza niż tydzień temu.

Obecnie z wirusem zmaga się 150 górników z PGG (wobec 216 przed tygodniem), 80 z JSW (wobec 107 tydzień temu), 16 z trzech kopalń spółki Tauron Wydobycie (tydzień temu 26, przed dwoma tygodniami 61) oraz 9 ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek, wobec 12 w miniony poniedziałek.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, obecnie zakażonych jest 80 osób wobec 107 tydzień temu i 114 przed dwoma tygodniami. W ciągu minionego tygodnia potwierdzono 41 nowych przypadków zachorowania (tydzień wcześniej 76), a 68 osób wyzdrowiało (tydzień wcześniej 83).

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według poniedziałkowych danych - 16 pracowników wobec 26 przed tygodniem i 61 dwa tygodnie temu. Przez kwarantannę przeszło dotąd w sumie przeszło ponad 630 osób z około 6,5 tys. pracowników spółki. Ponad 240 górników ma już status ozdrowieńców. Przedstawiciele firmy podkreślają, że w jej kopalniach wdrożono zaostrzone środki bezpieczeństwa.

W zakładach Tauron Wydobycie nieprzerwanie funkcjonują zaostrzone procedury bezpieczeństwa. Priorytetem wszystkich działań jest szeroka profilaktyka, stąd w tym roku w spółce nie odbędzie również się tradycyjna akademia barbórkowa"

poinformował rzecznik firmy Daniel Iwan.

Z obchodów barbórkowych w tradycyjnej formie zrezygnowały również pozostałe spółki węglowe.

W firmie Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, w poniedziałek było 9 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 (wobec 12 tydzień temu), a 16 górników objęto kwarantanną (wobec 28 w miniony poniedziałek). Jeden z zakażonych górników jest w szpitalu - poinformował prezes Węglokoksu Kraj Grzegorz Wacławek. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.1µg/m3 PM2.5: 9.9µg/m3