W tej tragedii zginęło pięciu górników. Cztery lata temu doszło do katastrofy w kopalni Zofiówka

Jswzof

Redakcja

5 maja 2022

Niedawno brać górnicza musiała otrząsnąć się po tragedii w kopalni Zofiówka. Dzisiaj wszyscy wspominają inną katastrofę, do której doszło cztery lata temu.

23 kwietnia 2022 roku w kopalni Zofiówka w przodku D4a na poziomie 900 doszło do wstrząsu wysokoenergetycznego połączonego z intensywnym wypływem metanu. W wyniku katastrofy zginęło dziesięciu górników. Akcja ratownicza trwała cztery dni.

Ale to nie jedyna tragiczna data w historii tej kopalni. Prawie równe cztery lata wcześniej w bardzo podobnych okolicznościach zginęło pięciu górników. 5 maja 2018 roku po wstrząsie na poziomie 900 metrów zostało uwięzionych siedmiu górników.  Chodnik zamienił się w jedno wielkie rumowisko, a jego wysokość ograniczyła się do zaledwie jednego metra. Akcja ratownicza trwała aż 12 dni i brało w niej udział ponad dwa tysiące osób. Była to jedna z najtrudniejszych takich akcji w historii polskiego górnictwa. Ratownikom zagrażał metan, podobniej jak w przypadku katastrofy z 23 kwietnia 2022 roku.

W dniu 5 maja 2018 r., na zmianie A rozpoczynającej się o godzinie 6oo, osoba wyższego dozoru ruchu – kierownik oddziału, skierował 7 pracowników oddziału GRP-5z oraz ślusarza i elektromontera do robót związanych z drążeniem chodnika podścianowego H-2 w pokładzie 409/4, z wykorzystaniem robót strzałowych. Ocena stanu zagrożenia tąpaniami dla chodnika podścianowego H-2, wykonana w tym dniu metodą kompleksową, wykazała stan zagrożenia „b” – wyrobisko słabo zagrożone tąpaniami.

O godzinie 1058 zaistniał wysokoenergetyczny wstrząs górotworu o energii 1,9x108J, który zlokalizowano w rejonie skrzyżowania chodnika H-10 w pokładzie 409/3-409/4 i chodnika podścianowego H-4 w pokładzie 409/4. W wyniku wstrząsu została zerwana łączność telefoniczna i możliwość monitorowania stanu zagrożeń w objętych skutkami wyrobiskach. Doszło do gwałtownego wzrostu zawartości metanu – do 62%, co zarejestrował czujnik, zabudowany w przekopie H-2. Skutkami wstrząsu zostało objętych 9 pracowników. Wstrząs, o którym powiadomiono Dyrektora OUG w Rybniku o godzinie 1125, był odczuwalny na powierzchni. Maksymalne przyspieszenie drgań gruntu, zarejestrowane na stanowisku ARP 2000P, zabudowanym w Jastrzębiu-Zdroju przy ulicy Pszczyńskiej 348F, odległym od epicentrum wstrząsu o około 620 m, wyniosło 1105 mm/s2

- czytamy w raporcie Wyższego Urzędu Górniczego. 

 

Ostatecznie udało się uratować dwóch górników. Zginęło pięć osób. 

W czwartek, 5 maja 2022 roku prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przedstawiciele związków zawodowych oraz władze kopalni złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tę tragedię. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.6µg/m3 PM2.5: 18.2µg/m3