W Szpitalu Śląskim otwarto nową pracownię tomografii komputerowej za ponad 3 mln złotych

IMG 9496

Redakcja

24 sierpnia, 2023

Nowa, specjalistyczna pracownia tomografii komputerowej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Inwestycja o wartości blisko 3,4 mln zł została zrealizowana dzięki staraniom placówki i wsparciu finansowemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz Powiatu Cieszyńskiego.

Zakup nowoczesnego tomografu komputerowego wraz z wyposażeniem oraz niezbędną adaptacją pomieszczeń zostały sfinansowane ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, w ramach projektu „Poprawa jakości usług przez doposażenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie w sprzed medyczny” oraz dzięki dofinansowaniu wkładu własnego przez Powiat Cieszyński. Nowoczesny tomograf wykorzystuje do pracy m.in. sztuczną inteligencję, która zapewnia prosty sposób pracy, umożliwia uzyskanie jak najprecyzyjniejszych wyników, ułatwiając obsługę i zwiększając wydajność systemu.

- Najwyższej klasy, nowy sprzęt to 64-rzędowy, 128-warstwowy aparat, który zastąpił wyeksploatowany 16-letni tomograf. Okres realizacji kolejnej, ważnej inwestycji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie zamknął się w 3 miesiącach. W tym czasie wykonano niezbędne prace adaptacyjne, dostarczono aparat do placówki, a następnie zrealizowano pełen montaż wszystkich instalacji i zabezpieczenia, tak aby urządzenie zostało dopuszczone do użytkowania. Miejsce zostało tak zaprojektowane, aby pacjenci czuli się komfortowo, a personel medyczny miał możliwość przeprowadzenia jak najdokładniejszego badania – mówi Adam Śliż, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych.

Ponadto nowy tomograf umożliwia zdalne rozpoczęcie i zakończenie pracy, zatem osoba obsługująca sprzęt nie musi wchodzić do pomieszczenia z pacjentem. Umożliwia to całkowitą izolację. Pacjent otrzymuje znacznie mniejszą dawkę promieniowania jonizującego, co wpływa na jego bezpieczeństwo i komfort. Urządzenie posiada także wbudowaną kamerę, która pomaga w zapewnieniu lepszej opieki pacjentowi dzięki ciągłej obserwacji podczas wykonywanej diagnostyki. Badania przeprowadzane są znacznie szybciej, co przekłada się na zmniejszenie zakłóceń obrazu, wynikających z poruszania się pacjenta. Nowy tomograf może być zastosowany w diagnostyce całego ciała: mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, serca, układu kostno-szkieletowego.

Komfort pacjenta

W sali pracowni na ścianach i suficie widnieją przyjemne obrazy, które mają za zadanie odprężyć osoby denerwujące się badaniem oraz tych, które nie czują się dobrze w ograniczonych przestrzeniach.

- Całkowita wartość tej zrealizowanej inwestycji to 3 miliony 395 tysięcy. 85% tej kwoty jest sfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, natomiast 15%, wkład własny to środki pozyskane z powiatu cieszyńskiego, naszego organu tworzącego. Serdeczne podziękowania dla Władz Województwa oraz Starostwa za nieocenione wsparcie, które umożliwiło zrealizowanie tej kluczowej inwestycji. Wszystkie inwestycje, które realizujemy w Szpitalu śląskim w Cieszynie w ramach takiego długofalowego planu, służą podniesieniu jakości świadczeń medycznych oraz poprawie ich dostępności dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego – mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego.

- To dla mnie pierwsza oficjalna wizyta w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Jestem pod wrażeniem postępu i nowoczesności placówki, w której pomimo ciągłej pracy personelu medycznego, panuje spokój. To pokazuje, jak nowocześnie i dobrze jest ona zarządzana. Wysokiej klasy tomograf komputerowy to doskonały przykład trafnych inwestycji, które szpital realizuje od lat. To one umożliwiają zarówno pacjentom, jak i profesjonalnej kadrze medycznej, dostarczanie usług medycznych na najwyższym poziomie. Ten aspekt stanowi fundament prawidłowej opieki medycznej, co w konsekwencji prowadzi do skutecznego leczenia i satysfakcji pacjentów – zaznacza Anna Jedynak, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

fot. mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3