W Sosnowcu powstało Centrum Pomocy Dzieciom. To pierwsza taka placówka w województwie śląskim

Centrum Pomocy Dzieciom w Sosnowcu

Redakcja

25 lutego, 2023

W Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym od dzisiaj, 24 lutego, działa Centrum Pomocy Dzieciom. To pierwsza tego typu placówka w województwie śląskim.

Statystyki mówią, że co siódme dziecko w Polsce doświadcza jakiejś formy prześladowania. Zadanie Centrum to kompleksowa i interdyscyplinarna pomoc dzieciom, które doświadczyły przemocy, a w szczególności molestowania seksualnego czy przemocy fizycznej i psychicznej. Wszyscy specjaliści dostępni są w jednym miejscu, co pozwala uniknąć odsyłania dzieci do różnych instytucji.

To Centrum to wsparcie dla dzieci i młodzieży w trudnych momentach ich życia. Słyszymy, że w jednej klasie statystycznie aż dwie osoby doświadczają tak niewyobrażalnych zdarzeń. Te liczby są niewyobrażalne. Tym bardziej musimy zrobić co w naszej mocy, żeby te dzieci mogły wrócił do normalnego funkcjonowania i mogły zapomnieć o tej traumie – mówi prezydent Arkadiusz Chęciński.

Kiedy otwieraliśmy to miejsce, mówiliśmy, że mamy piękne mury, ale chcielibyśmy, żeby one żyły i cieszę się, że tak właśnie się dzieje, a jeszcze bardziej, że możemy tu pomagać tym najsłabszym – dodaje.

Centrum mieści się w nowej części budynku Miejskiego Domu Kultury Kazimierz, a wchodzi się doń od strony parkingu. Na miejscu są cztery gabinety terapeutyczne. Dwa z nich dostosowane są do pracy z małymi dziećmi, a dwa ze starszymi. Jeden z nich ma funkcję podwójną i jest przeznaczony dla osób dorosłych, czyli rodziców niekrzywdzących. Pracują tutaj psychologowie, psychoterapeuci, psychiatrzy, terapeuci, ale też pediatrzy.

Chodzi o to, żeby wszystko to, co jest formą wsparcia i pomocy było zorganizowane pod potrzeby dziecka. To dziecko jest nadrzędnym klientem tego miejsca – podkreśla Adrian Drdzeń ze stowarzyszenia Moc Wsparcia, które współpracuje w organizacji Centrum.
Jak obserwujemy, już teraz zgłasza się tu duża liczba dzieci z całego województwa, bo takich miejsc jest niewiele, a to funkcjonujące w takiej formule jest jedynym na terenie województwa śląskiego – dodaje.

Stowarzyszenie Moc Wsparcia współpracuje w ramach funkcjonowania Centrum z Fundacją Pomocy Dzieciom. Jej przedstawicielka Beata Wojtkowska wylicza, że w całym kraju jest obecnie osiem takich miejsc jak to w Kazimierzu Górniczym, ale to zdecydowanie za mało.

– Chcemy, aby docelowo powstało minimum jedno centrum w każdym województwie, choć najlepiej byłoby, gdyby działało w każdym powiecie, aby dzieci miały dobry dostęp do takiej pomocy i nie było długich list oczekiwania – zaznacza. 

Jak dziecko może trafić do Centrum Pomocy Dzieciom?

Skierowanie polega na tym, że opiekun, oczywiście osoba niekrzywdząca i ta, która wspiera, zgłasza do nas taką potrzebę w ramach pierwszego kontaktu. Podczas pierwszego spotkania zespołu wielospecjalistycznego określamy, jaka forma pomocy byłaby najlepsza – wyjaśnia Adrian Drdzeń.
Najważniejsze jest to, że wszystko jest tutaj w jednym miejscu i nie trzeba tych specjalistów szukać. To duma dla Sosnowca i całego województwa – cieszy się Anna Jedynak, wicemarszałkini województwa śląskiego. 
Działalność Centrum jest finansowana z funduszu norweskiego. To również wsparcie z Fundacji Pomocy Dzieciom. Projekt jest prowadzony przez stowarzyszenie Moc Wsparcia, które współpracuje z miastem Sosnowiec od wielu lat. Ośrodek jest dobrze wyposażony i ma świetnych ekspertów. Wspaniale będzie służył, zwłaszcza dzieciom – dodaje.


Centrum Pomocy Dzieciom

41-215 Sosnowiec, ul. Główna 19

tel. 507 744 924, 794 130 272

kontakt@moc-wsparcia.pl


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.6µg/m3 PM2.5: 29.5µg/m3