W sobotę Święto Strojów Ludowych w Bytomiu-Miechowicach

Fot Magdalena Lubecka

Redakcja

15 września, 2023

Związek Górnośląski kolejny raz organizuje Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska. Wydarzenie odbędzie się w Bytomiu-Miechowicach.

Po raz siódmy zorganizowane zostanie VII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska. Wydarzenie odbędzie się 16 września, a wszystko rozpocznie się o godzinie 16.00 w Pałacu w Bytomiu-Miechowicach i potrwa trzy godziny. Organizatorzy zapraszają nie tylko osoby ubrane "po chłopsku", ale wszystkich, którzy chcą poznać śląską kulturę. . Tuż przed rozpoczęciem, delegacja Związku Górnośląskiego zapali znicze i złoży kwiaty przed usytuowanym w pobliżu pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Zaplanowano wiele atrakcji: zwiedzanie domu Matki Ewy, występ Małego Śląska, prelekcja o strojach rozbarskich i warsztat z wiązania purpurek, heklowanie, sztrykowanie, szycie taszy ze banerów, kulanie gumiklyjzów na czas, bonkawa, kołocz i sznity ze tustym. 

- Jest to wydarzenie, które w roku 2016 zainicjował mój ŚP. brat Wiktor Franki. Wymyślił je po to, aby miłośnicy i użytkownicy naszych pięknych strojów mogli spotkać się, zaprezentować to nasze bogactwo innym mieszkańcom, porównać stroje z różnych części Górnego Śląska i uwiecznić to wszystko na fotografiach - mówi prezes Związku Górnośląskiego, Grzegorz Franki.

W tym roku Święto organizowane jest przez Związek Górnośląski wraz z Pałacem w Miechowicach, Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego, Zespołem "Mały Śląsk".

fot. Magdalena Lubecka mat. pras. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3