W Rybniku stanęła replika wieży Eiffla

Hgfrhgdsdfg

Redakcja

18 sierpnia, 2022

Jadąc przez Rybnik, drogą krajową nr 78, zaskoczyć nas może widok jaki zobaczymy na jednym z rond ul. Wodzisławskiej. Od wtorku stoi tam bowiem 15-metrowa replika wieży Eiffla…

Ta oryginalna dekoracja ronda „Niedobczyce-Paryż” to pomysł mieszkańców dzielnicy Niedobczyce, zgłoszony do ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Pomysł, wyceniony na 90 tys. zł znalazł uznanie wśród głosujących na niego 1645 rybniczan.

Instalacja, która właśnie stanęła na niedobczyckim rondzie zrealizowana została w trybie zaprojektuj i wybuduj, kosztowała ostatecznie 159 tys. zł. Brakującą kwotę udało się wygospodarować z budżetu miasta. Dodatkowe koszty zagospodarowania ronda zdecydowali się również pokryć sponsorzy z rybnickich firm – szczegółowe rozliczenia znane będą po zakończeniu prac.

Podświetlana instalacja wieży, zgodnie z założeniami jej pomysłodawców, będzie punktem orientacyjnym wjazdu na Drogę Regionalną Racibórz-Pszczyna. Nazwa ma odzwierciedlać jej powiązanie z pobliskim osiedlem Paryż.

Konstrukcja, o łącznym ciężarze blisko 8t, składa się z około 3 tys. elementów stalowych i 700 łączników śrubowych; fundament - 62m3 betonu – o łącznym ciężarze 127t. Ostateczne zagospodarowanie całości ronda, czyli montaż oświetlenia wieży i nasadzenia zieleni, potrwa do września.

Skąd pomysł na replikę wieży Eiffla w Rybniku? Paryż to zwyczajowa nazwa części rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Pochodzenie owych paryskich nawiązań obrosło prawdziwą legendą wśród mieszkańców tej części miasta. 

Warto również dodać, że ciągoty Rybnika do „wielkiego świata” można znaleźć zarówno w formalnych nazwach dzielnic – Meksyk i Maroko-Nowiny, jak i w zwyczajowych określeniach osiedli mieszkaniowych – Pekin i Manhattan (w dzielnicy Boguszowice Osiedle), czy właśnie niedobczycki Paryż. 

 

Źródło: UM Rybnik

Csm wieza Eiffla Rybniki fot M Koczy 2 ca926a53cd

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3