W Piekarach Śląskich zamontowano budki na sów - najbardziej zagrożonych na świecie ptaków

Zgk sowy4

Redakcja

30 marca, 2022

Zakład Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich w ramach proekologicznego działania na rzecz miasta zamontował w okolicach Kopca Wyzwolenia oraz na terenie Kalwarii budki lęgowe dla sów.

Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Piekarach Śląskich w ostatnich tygodniach mieli ogrom pracy związanej z pozimowym czyszczeniem i porządkowaniem miasta. Dodatkowo, jednym z ich zadań było zainstalowanie budek lęgowych dla sów.

Mieszkańcy Piekar Śląskich od kilku dni mogą zaobserwować drewniane ptasie domki podczas spacerów w okolicy Kalwarii i Kopca Wyzwolenia.

Celem zakładania budek lęgowych jest tworzenie nowych miejsc – domów, w których sowy będą mogły się rozmnażać i wychowywać swoje potomstwo. W Polsce występuje 10 gatunków sów lęgowych i są to: puchacz zwyczajny, płomykówka, sóweczka, puszczyk, puszczyk uralski, puszczyk mszarny, pójdźka, uszatka zwyczajna, uszatka błotna i włochatka.

Niestety, sowy należą do najbardziej zagrożonych na świecie ptaków.

W Polsce wszystkie gatunki są pod ścisłą ochroną ponieważ spełniają bardzo ważną funkcję w ekosystemach, ograniczając populację gryzoni i owadów wyrządzających duże straty w uprawach, na gospodarstwach oraz w magazynach.

Wieszanie budek lęgowych to najlepszy sposób aby wesprzeć środowisko naturalne poprzez ochronę rzadkich gatunków i jednocześnie zadbać o różnorodność biologiczną ptaków.

 

Źródło: UM Piekary Śląskie

Zgk sowy1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3