Henryk Konwiński Honorowym Obywatelem Miasta Bytomia

D4 N 1896 kopia

Redakcja

30 marca, 2022

Rodem poznaniak, sercem bytomianin, wybitna postać świata teatru. Henryk Konwiński – ceniony tancerz, choreograf i reżyser otrzymał w środę 30 marca tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. Jednogłośną decyzję w tej sprawie podjęli bytomscy radni podczas uroczystej sesji w Operze Śląskiej.

"Obchodzony przez maestro Henryka Konwińskiego w ubiegłym roku jubileusz 85-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej to doskonała okazja, aby uhonorować wkład w rozwój bytomskiej kultury maestro Henryka Konwińskiego. Henryk Konwiński to wielki artysta, wspaniały człowiek, modernista wpatrzony w tradycję, zawsze wierny muzyce. Od dziś Honorowy Obywatel Miasta Bytomia. Jestem zaszczycony, że w ten sposób mogę uhonorować zasługi wybitnego tancerza, choreografa i reżysera" – mówił prezydent Mariusz Wołosz, uzasadniając przedłożony projekt uchwały bytomskim radnym.

"Na Śląsku nie ma sceny, na której Henryk Konwiński nie odcisnąłby swojego piętna. Cechuje go – jak mawiał Wojciech Kilar – humanistyczny rys osobowości. Wywodzi się z pokolenia entuzjastów, ma niesamowitą umiejętność budowania więzi międzyludzkich i artystycznych, cechuje go wiarygodność i wrażliwość. To tu w Operze Śląskiej z całą pełnią objawił się jako utalentowany reżyser i choreograf "– wygłosił laudację Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu.

"Henryk Konwiński to wspaniały człowiek. W mojej pamięci zawsze pozostanie mazur na 60 par podczas wystawianej w bytomskich Dolomitach opery „Straszny dwór". Dziękuję za niesamowite wzruszenia, których przez lata dostarczał nam maestro Henryk Konwiński" – mówiła senator Halina Bieda.

Uchwałę o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Bytomia bytomscy radni podjęli jednogłośnie.

"Jestem ogromnie wzruszony. Jest coś niezwykłego i magicznego w tym, że tak zaszczytny tytuł – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia przyznany został mi właśnie tu – w sali im. Adama Didura w Operze Śląskiej, gdzie kiedyś mieściła się moja sala baletowa, na której wylewałem siódme poty, na której przychodziły wszystkie pomysły. Jestem zaszczycony, że dołączyłem do tak znamienitych osobistości Opery Śląskiej wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bytomia, jak Tadeusz Serafin w Wiesław Ochman" – mówił maestro Henryk Konwiński.

Henryk Konwiński urodził się 19 listopada 1936 roku w Poznaniu. Uczył się w technikum, a jednocześnie potajemnie uczęszczał do ogniska baletowego przy powstającej wtedy Państwowej Szkole Baletowej.

Jako absolwent technikum musiał jednak odbyć tzw. nakaz pracy i trafił do Kościerzyny, gdzie działał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kaszubskiej, do którego się przyłączył. Po powrocie do Poznania został zaangażowany do zespołu baletowego operowej sceny. Pełne kwalifikacje zawodowe zdobył w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie.

W historii polskiego baletu Henryk Konwiński zapisał się jako niedościgniony rekordzista pod względem liczby zrealizowanych spektakli, przygotowanych opracowań choreograficznych oraz wyreżyserowanych przedstawień operowych i operetkowych. Tańczył na deskach najważniejszych teatrów operowych, następnie stworzył niezapomniane choreografie dla wielu polskich oper i teatrów, w tym dla Opery Śląskiej, z którą jest związany już pół wieku.

Wśród tych znamienitych realizacji są prapremiery światowe i polskie, które zostawiły trwały ślad na polskiej kulturze muzyczno-teatralnej. Konwiński to wszechstronny i nietuzinkowy twórca, który ma na swoim choreograficznym koncie cały wachlarz gatunkowy – balety klasyczne, układy do muzyki współczesnej, musicali i filmu, a nawet folklor bałkański i tańce kowbojskie.

Ze sceną  Opery Śląskiej artysta  związany  jest  od 1971 r. W jednym z wywiadów mówił: „Jeszcze będąc w Poznaniu, słyszałem cudowne opowieści o bytomskim teatrze, gdzie kwiat artystów operowych: śpiewaków, tancerzy, muzyków łączyła jakaś magiczna więź, bliskość, dzięki której tworzyli wybitne, piękne przedstawienia".

To właśnie w Bytomiu zrealizował swój pierwszy pełnospektaklowy balet „Stworzenie świata", a także wyreżyserował wiele spektakli operowych, operetkowych i baletowych m.in. takich jak: „Traviata", „Straszny dwór", „Madame Butterfly".

Począwszy od 1971 roku, aż do dziś to ponad 70 spektakli, a ich zestawienie stanowiłoby kompletną historię polskiej i światowej opery, operetki i muzyki.

W 2019 roku na deskach tego teatru odbyła się premiera spektaklu baletowego „Don Kichot" w jego inscenizacji i choreografii oraz opery „Verbum nobile" Stanisława Moniuszki, którą sam wyreżyserował, opracował inscenizację i choreografię. W 2020 roku widzowie mieli okazję zachwycić się jego reżyserią i choreografią przy wznowieniu scenicznym operetki „Zemsta nietoperza".

Na swoim artystycznym koncie ma także choreografie do wielu dzieł filmowych i telewizyjnych. Od 2008 roku Henryk Konwiński jest opiekunem artystycznym niezwykłego wydarzenia skupiającego uwagę całego krajowego środowiska tanecznego – Gali Baletowej z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, organizowanego we współpracy z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. L. Różyckiego w Bytomiu i Operą Śląską.

W listopadzie 2021 r. Henryk Konwiński obchodził swoje 85. urodziny oraz jubileusz 65-lecia pracy artystycznej. Cały czas intensywnie współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu i mimo dojrzałego wieku jest wciąż aktywny zawodowo. Doceniany przez krytyków, szanowany i podziwiany przez artystów, kochany przez publiczność. W czerwcu br. przygotował choreografię do „Tryptyku powstańczego" – wielkiego plenerowego widowiska na bytomskim Rynku, które było główną oprawą regionalnych obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego.

D4 N 2056 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 20.2µg/m3 PM2.5: 14.9µg/m3