W Piekarach Śląskich powstaje miasteczko rowerowe i pumptrack

Miasteczko rowerowe w piekarach

Redakcja

2 kwietnia 2024

W rejonie ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich powstają pumptrack i miasteczko rowerowe. Na realizację tego zadania miasto otrzymało 4.500.000 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Całość projektu pochłonie 6 milionów złotych. Końca budowy możemy spodziewać się pod koniec czerwca 2024.

Infrastruktura ma być miejscem do aktywnego wypoczynku, bądź nauki przepisów ruchu drogowego. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. To miejsce zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zaawansowanych w jeździe na rowerze.

Tor typu pumptrack zostanie wykonany w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. W praktyce będą to muldy, profilowane zakręty i małe “hopki”. Wszystko to, by zapewnić możliwość bezpiecznego rozpędzenia się bez konieczności pedałowania. Taki tor pomaga skoordynować ruchy swojego ciała, ponieważ z uwagi na konstrukcję pumptracka nie trzeba używać nóg, by napędzić rower. Trzeba balansować ciałem, aby sprawnie pokonać przeszkody. Fenomenem tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że niezależnie od stopnia zaawansowania można czerpać tyle samo przyjemności.

W północnej części parku międzyosiedlowego powstanie miasteczko ruchu drogowego, na którym znajdziemy nie tylko poziome i pionowe znaki drogowe, ale i przeszkody takie jak przejazd kolejowy. Szerokość położonych dróg wyniesie maksymalnie 2 metry. Taka infrastruktura na pewno pomoże młodym adeptom jazdy na rowerze przyswoić zasady poruszania się w ruchu drogowym.

Powstaną też chodniki z kostki betonowej bezfazowej. Przewiduje się lokalizację elementów małej architektury takich jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna).

Dokładna kwota inwestycji wynosi 6.269.904,84 zł.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.8µg/m3 PM2.5: 5.2µg/m3