W Piekarach Śląskich dzieci znalazły niewybuch

53 709889

Redakcja

6 czerwca, 2022

Na nieużytkach w piekarskiej dzielnicy Brzeziny Śląskie dzieci znalazły pocisk artyleryjski. Policjanci zabezpieczyli miejsce niebezpiecznego znaleziska do czasu przyjazdu kontrterrorystów.

W piątek około godziny 16:00 piekarscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące znalezienia niewybuchu na nieużytkach w dzielnicy Brzeziny Śląskie. Na miejsce natychmiast skierowano policyjnego pirotechnika.

Mundurowy od razu zorientował się, że odnaleziony przedmiot, to pocisk artyleryjski. Na miejscu wykonano czynności procesowe oraz wezwano policyjnych kontrterrorystów, którzy zneutralizowali pocisk.

Znalazłeś niewybuch? Nie ruszaj go i natychmiast powiadom Policję!

Po zgłoszeniu na miejsce natychmiast kierowani są policjanci z najbliższego patrolu, którzy zabezpieczają niebezpieczne znalezisko przed dostępem osób postronnych oraz wzywają policyjnego pirotechnika. Funkcjonariusz przeszkolony w zakresie rozpoznania minersko-pirotechnicznego sprawdza, czy znalezisko jest rzeczywiście niewybuchem, ocenia jego stan oraz określa czy jest konieczna ewakuacja okolicznych mieszkańców. Następnie, jeśli jest taka konieczność, mundurowi zabezpieczają wyznaczone przez pirotechnika miejsce przed dostępem osób postronnych.

Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest wstępnie zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

 

Źródło: KMP w Piekarach Śląskich

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.0µg/m3 PM2.5: 0.7µg/m3