W Mysłowickim Ośrodku Kultury rozpoczęły się zajęcia z języka polskiego dla obywateli Ukrainy [Wideo]

Hgfdrtyujhb

Redakcja

27 marca 2022

W Mysłowickim Ośrodku Kultury rozpoczęły się bezpłatne zajęcia z języka polskiego dla 80 obywateli Ukrainy. Kurs prowadzony przez szkołę językową Level Up obejmuje naukę od podstaw i będzie prowadzony przez 10 tygodni.

"Połączyliśmy siły. No bo cóż, my mamy pomieszczenia, mamy sale, mamy narzędzia. Szkoła językowa, wiadomo, wkłada swoją wartość merytoryczną" – mówi Kasia Grobelna z Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Program zajęć został przygotowany przez mysłowicką szkołę językową Level Up i obejmuje podstawowe zagadnienia, jak przedstawianie się, robienie zakupów, wizytę u lekarza, poszukiwanie pracy, a nawet alfabet, gdyż wiele osób posługuje się wyłącznie cyrylicą.

"Nie skupiamy się zbyt mocno na gramatyce. Chcemy gdzieś tam zahaczyć o ten temat gramatyki i wprowadzić im takie podstawowe zasady, jak się mówi w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym, ale na pewno ich nie będziemy męczyć gramatyką. Mamy tylko 10 spotkań, więc skupimy się po prostu na takich najważniejszych wyrażeniach i potrzebach, żeby oni się poczuli też pewniej, żeby się poczuli fajnie u nas i nie bali się. Jednak bariera językowa powoduje taki strach w ludziach. A myślę, ze jak się już nauczą takich podstaw, to na pewno poczują się trochę lepiej i swobodniej u nas" – mówi Paulina Kosmala, właścicielka szkoły Level Up.

Lekcje prowadzone są przez doświadczoną polonistkę i lektorkę języka polskiego.

"Miałam już przyjemność pracować z obywatelami Turcji, Chin, Ukrainy i teraz doświadczenie z nowa grupą, bo zazwyczaj to były zajęcia indywidualne. Teraz na zajęciach będzie aż 20 osób, więc na początku musimy się troszkę poznać, na jakim poziomie oni są językowym. Zajęcia są takim wprowadzeniem do języka polskiego, bo obejmują 10 godzin zajęć, więc takie pierwsze koty za płoty, można powiedzieć" – mówi Beata Majchur, lektorka języka polskiego szkoły Level Up.

Zainteresowanie nauką języka polskiego przez obywateli Ukrainy jest ogromne. Póki co udało się utworzyć 4 grupy po 20 osób, a rekrutacja na ten moment jest już zamknięta. Natomiast prowadzone są prace, aby powstały kolejne kursy.

"Zgłosiło się bardzo wiele osób. Wiemy, że potrzeby są większe i na to również będziemy reagować. I z tego miejsca chciałabym przeprosić wszystkich tych, których nie udało się w tym momencie zaspokoić. No ale niestety zainteresowanie tutaj przekroczyło nasze możliwości na tym etapie. Natomiast pracujemy nad tym, aby były kolejne kursy" – podsumowuje Kasia Grobelna.

 

Źródło: itvm.pl - Telewizja o Mysłowicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 4.9µg/m3