W Kostuchnie jednak nie powstanie 50-metrowy wieżowiec? Sąd unieważnił uchwałę Rady Miasta

IMG 20221109 154251 2023 04 05 054536 iiqt
Kastelik

Szymon Kastelik

29 sierpnia, 2023

Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił w całości uchwałę Rady Miasta Katowice z dnia 25 czerwca 2007 roku, na podstawie której w Kostuchnie może powstać nawet 50-metrowy wieżowiec. To dobra wiadomość dla mieszkańców katowickiej dzielnicy, którzy protestują w tej sprawie. 

Uchwała nr XII/216/07 Rady Miasta Katowice z dnia 25 czerwca 2007 roku w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidziała, że w Kostuchnie przy ul. Hierowskiego można wybudować budynek powyżej 25 metrów. Mieszkańcy dzielnicy nie zwrócili na to uwagi, ponieważ wówczas nikt nie sądził, że ktoś może zgodzić się na budowę olbrzymiego wieżowca wśród niskiej zabudowy jednorodzinnej lub wielorodzinnej. Zwłaszcza, że aktualne od 2012 roku "Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Katowice" wyklucza możliwość budowy wieżowców na południu Katowic.

Jednak po 15 latach znalazł się inwestor, który postanowił wykorzystać plan z 2007 roku. 14 września 2022 do UM Katowice wpłynął wniosek firmy Milenium Inwestycje Sp. z o.o. o wydanie pozwolenia na budowę wieżowca wraz z parkingiem na działkach nr 742/36, 727/36, 814/36 przy ul. Hierowskiego w Katowicach. Kiedy mieszkańcy Kostuchny dowiedzieli się o tym projekcie, rozpoczęli "walkę" o swoją dzielnicę. Przygotowali petycję do prezydenta miasta Marcina Krupy oraz nagłośnili sprawę w mediach społecznościowych.

Protest mieszkańców

Przeciwko tej inwestycji są mieszkańcy Kostuchny. 9 listopada 2022 roku zorganizowali protest. Co kilka minut blokowali ulicę Armii Krajowej.

- To zwrócenie uwagi na nasze problemy z planem zagospodarowania przestrzennego, który wprowadza do naszej dzielnicy 18-piętrowy wieżowiec - mówiła nam w listopadzie pani Sylwia.

- 340 mieszkań. Nie ma przygotowanych szkół, przedszkoli. To nasza mała ojczyzna. Nie możemy wyobrazić sobie, że będziemy mieszkać przy tak wysokim wieżowców. Gdy wybieraliśmy prezydentów, nas zapewniają, że południe będzie niską zabudową - komentowała pani Gabriela.

Zgoda prezydenta na budowę. Plan zaskarżony przez wojewodę

31 marca 2023 roku prezydent miasta wydał decyzję, w której udzielił zgody inwestorowi na budowę wieżowca przy ul. Hierowskiego w Katowicach. W dokumencie czytamy m.in., że projekt jest zgodny ze wszystkimi przepisami, a na mocy decyzji prezydenta miasta z 22 września 2022 roku, nie ma potrzeby oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. 

Mieszkańcy skierowali się do wojewody śląskiego o pomoc, który ostatecznie plan miejscowego zagospodarowania zaskarżył do sądu administracyjnego.

WSA unieważnia uchwałę

28 sierpnia 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach  rozpoznał sprawę ze skargi wojewody śląskiego na uchwałę Rady Miasta Katowice z dnia 25 czerwca 2007 r. nr XII/216/07 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. WSA stwierdził nieważność uchwały w całości.

Tym samym sąd administracyjny przyznał rację mieszkańcom i wojewodzie. Na ten moment w Kostuchnie przy ul. Hierowskiego nie może powstać 50-metrowy budynek, ale od wyroku WSA miasto może złożyć apelację do NSA. Sprawa na pewno potrwa jeszcze kilka miesięcy.

Tymczasem na działce obok inny inwestor, znany w Katowicach TDJ Estate planuje budowę osiedla ośmiu budynków wielorodzinnych, z podziemnymi garażami. Wyrok WSA nie dotyczy tej inwestycji, ponieważ działka, na której ma powstać, nie obejmuje miejscowego planu w zaskarżonej uchwale. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3