W kopalni Jankowice powstał reportaż do brytyjskiego „The Guardian”

Jank5

Redakcja

17 marca, 2023

Kopalnia Jankowice należąca do Polskiej Grupy Górniczej ma szansę na światową sławę. Powstał tam część reportażu do brytyjskiego „The Guardian”.

Kopalnię Jankowice odwiedził brytyjski dziennikarz Richard Sprenger, który wraz ze swoim operatorem zjechał na poziom 700 metrów i porozmawiał z górnikami pracującymi w zakładzie z grupy KWK ROW. 

- Jestem tutaj absolutnie z powodu przemian jakie zachodzą w Europie. Polska z uwagi na dużą tradycję związaną z górnictwem jest tu szczególnie ciekawa. Zielona transformacja to coś co musi nastąpić, ale we właściwy sposób, nie niszcząc po drodze społeczności. W Wielkiej Brytanii kopalnie zostały zamknięte dawno temu, ale nie odbyło się to zbyt delikatnie i wygenerowało wiele problemówmówi w rozmowie z Magazynem PGG brytyjski dziennikarz Richard Sprenger.

Zjazd i rozmowę z górnikami umowżliwił zarząd PGG na prośbę rybnickiego Urzędu MiastaZ btyryjskim dziennikarzem spotkał się naczelny inżynier Ruchu Jankowice Jan Szymiczek, który przybliżył strukturę zakładu oraz jego historię. Po kopalni oprowadził go nadsztygar mechaniczny ds. przygotowania produkcji i inwestycji Marek Benisz. 

Dla ekipy z "The Guardian" kopalnia Jankowice to jedyna czynny zakład, który odwiedzili w województwie śląskim. Brytyjski dziennikarz w planach miał także odwiedzenie zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku i Giudo w Zabrzu

fot. PGG/Bożena Sieja 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 14.3µg/m3