W Katowicach przyznano 6 tysięcy numerów PESEL dla Ukraińców [WIDEO]

IMG 20220316 100303 1 1
Kastelik

Szymon Kastelik

1 kwietnia, 2022

Kilkadziesiąt tysięcy uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie w Katowicach. Prawie 6 tysięcy osób ma już swój numer PESEL.

Do Katowic przybywa najwięcej uchodźców z Ukrainy ze wszystkich miast województwa śląskiego. Miasto jest dla nich albo punktem przesiadkowym, albo miejscem, gdzie znajdują schronienie. Od ponad dwóch tygodni obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po agresji Rosji, mogą ubiegać się o numery PESEL i zakładać "profile zaufane". Zajmują się tym Urzędy Gmin i Miast. W samych Katowicach do tej pory pozytywnie zweryfikowano prawie 6 tysięcy wniosków o przyznanie numeru PESEL.

- Szacujemy, że uchodźców mamy około 30 tysięcy. Tych zidentyfikowanych z numeru PESEL to prawie 6 tysięcy osób. Dodatkowo możemy wspomnieć o kilku tysiącach osób, które zostały obsłużone bezpośrednio przez pracowników naszego miasta- komentuje prezydent Katowic, Marcin Krupa. 

Prezydent Katowic dodaje, że pierwsi uchodźcy zostali już przyjęci do drugiego budynku po akademikach Uniwersytetu Ekonomicznego. - Trwają jeszcze prace przygotowawcze i remontowe - mówi prezydent Katowic. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3