W Katowicach powstaje mural ze Zbigniewem Wodeckim

Mural przedstawiający sylwetkę Zbigniewa Wodeckiego powstaje na ul Tylnej Mariackiej Fot K Kalkowski

Redakcja

15 sierpnia, 2023

Dwa nowe murale powstają w Katowicach.  Jeden z nich, przedstawiający sylwetkę Zbigniewa Wodeckiego, będzie można zobaczyć na Tylnej Mariackiej. Drugi natomiast, przedstawiający maki - zlokalizowany jest przy ulicy Katowickiej 33a. Oba włączone zostaną do katowickiego szlaku murali, na który składa się już ponad 100 wielkoformatowych obrazów.

10 lat temu Zbigniew Wodecki wystąpił na katowickim OFF Festival, podczas którego wspólnie z zespołem „Mitch & Mitch” zagrał na scenie cały debiutancki album „1976: A Space Odyssey”. 

Wodecki lata swojego dzieciństwa spędził w Katowicach. Jego ojciec był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (teraz NOSPR), a jego siostra, która nadal mieszka w Katowicach była śpiewaczką w Operze Gliwickiej i często chodziła na próby, które odbywały się w Teatrze Śląskim, gdzie sam Zbigniew Wodecki występował. Pojawiał się również w popularnym w Katowicach w połowie lat 70’ – Varietes Centrum – zwanym również „Centrum u Michalika”.

- W Katowicach mamy kilka ciekawych szlaków: murali, neonów, moderny oraz Śląskiego Bluesa. Podobnie jak w poprzednich latach w wakacje odbywają się bezpłatne spacery z przewodnikiem, które pozwalają poznać miejsca na tych szlakach, a także ich historię. Dlatego staramy się katowickie szlaki nie tylko promować, ale także rozwijać. Dzięki zaangażowaniu partnerów będziemy mogli w Katowicach podziwiać kolejne dwa murale, które wierzę, że staną się pretekstem do wyruszenia w miasto mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Szukaliśmy miejsca w Katowicach, które będzie godne do upamiętnienia Zbigniewa Wodeckiego. Padło na Tylną Mariacką, która znajduje się w ścisłym centrum miasta – niedaleko Teatru Śląskiego i aktualnej siedziby NOSPR-u. Inspiracją do stworzenia muralu był sam Zbigniew Wodecki i jego twórczość. Przede wszystkim chcemy podziękować sponsorom, bez których tego muralu by nie było tłumaczą Artyści z "Czary-Mury" Marek Grela i Marta Piróg, którzy są odpowiedzialni za projekt i wykonanie muralu. Dzieło powstaje dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP i firmy Energo-Complex.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3