Przy ul. Mickiewicza w Katowicach pojawił się zielony przystanek

To pierwszy z 22 przystanków który powstał w ramach projektu Zielony przystanek na wiosnę realizowanego przez Katowice i firmę AMS Fot AMS

Redakcja

21 kwietnia, 2023

Nowy zielony przystanek pojawił się w centrum Katowic, tym razem przy ul. Mickiewicza. O jego lokalizacji zdecydowali mieszkańcy. 

Oddano do użytku pierwszy z 22 zielonych przystanków, które powstaną w ramach współpracy miasta i AMS – lidera działań prośrodowiskowych w reklamie Out-of-Home. O lokalizacji samowystarczalnych EKO wiat zdecydowali w plebiscycie mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Celem akcji było zaangażowanie lokalnej społeczności w podejmowanie decyzji związanych ze środowiskiem i wspólna zmiana przestrzeni miejskiej. W ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę” na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl ankietowani oddawali głos na jedną z trzech proponowanych lokalizacji dla danego regionu oraz zdecydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu, czy żółte – zgodne z barwami miasta. Finalnie wybrano zielony kolor i 22 lokalizacje. Jako pierwszy do użytku mieszkańców został oddany przystanek przy ulicy Mickiewicza - jednej z najważniejszych ulic w katowickim Śródmieściu.

Pozostałe 21 zielone przystanki będą powstawały systematycznie do końca wiosny, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. 

22 dachy przystanków, pokryte dywanem rozchodnikowym magazynują 3300 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniżają o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejszają zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i zabsorbują 1,5 tony CO2 w ciągu najbliższych 10 lat.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności, zapewniając bioróżnorodność w mieście. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce, co pozwala ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.


powiązane artykuły:

Zaklad Zieleni Miejskiej w Katowicach wybral wykonawce trzech zielonych przystankow Fot S Rybok
#EkoSilesia 24 czerwca, 2022

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach wybrał wykonawcę trzech zielonych przystanków. To projekt, któ

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.2µg/m3 PM2.5: 26.5µg/m3