W Katowicach odbędzie Droga Krzyżowa w dniu pokuty za wykorzystanie seksualne dzieci

Skworc 02

Redakcja

18 lutego 2021

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc będzie przewodniczyć nabożeństwu Drogi Krzyżowej podczas przypadającego w piątek Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych Kościoła katolickiego.

W tym roku ten dzień jest przeżywany jest w Kościele w Polsce pod hasłem "Wspólnota ze Zranionymi". W nabożeństwie w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.15 wezmą udział pracownicy Kurii Metropolitalnej i instytucji diecezjalnych. Do modlitwy włączą się także wierni w parafiach całej archidiecezji katowickiej.

Dzień pokuty i modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich ma charakter wynagradzający i przebłagalny. Jako Kościół jesteśmy żywym organizmem i zdajemy sobie sprawę z tego, że w momencie, kiedy cierpi jeden członek, cierpi cały Kościół. Otaczamy modlitwą ofiary, ich rodziny, pamiętamy o osobach, które doznały krzywdy ze strony osób duchownych. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby te sytuacje były wyjaśnione, aby winni zostali pociągnięci do odpowiedzialności i raz jeszcze powtarzamy, że do podobnych sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Każdy przypadek to o jeden przypadek za dużo

 - powiedział w czwartek rzecznik Archidiecezji Katowickiej ks. dr Tomasz Wojtal.

Papież Franciszek 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Po raz pierwszy obchodzono go w Polsce 3 marca 2017 roku. Zgodnie z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 r. każdy pierwszy piątek Wielkiego Postu jest w polskim Kościele Dniem Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

PAP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.4µg/m3 PM2.5: 12.0µg/m3