W Jaworznie wiadukt drogowy zastąpi przejazd kolejowo-drogowy

Banner ERK2021 12a 10f95cb6 3fc6 4b37 9830 2a43bfb0bf53

Redakcja

27 grudnia, 2021

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na linii kolejowej Katowice – Kraków. Nowy wiadukt drogowy powstanie w Jaworznie Ciężkowicach. Zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację prac. Wartość inwestycji to ponad 54 mln zł, dofinansowanie z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Powstanie wiadukt drogowy w Jaworznie Ciężkowicach nad linią kolejową Katowice – Kraków. 70-metrowy obiekt z chodnikami i ścieżką rowerową zastąpi przejazd w ciągu ul. Ciężkowickiej. Nowy obiekt zwiększy bezpieczeństwo, usprawni komunikację drogową i skróci czas przejazdu na drugą stronę miasta. Poprawiona zostanie dostępność do kolei. Wiadukt zostanie wybudowany nad przystankiem Jaworzno Ciężkowice. Dostęp na perony ułatwią windy i schody. Na wiadukcie wybudowane zostaną przystanki autobusowe, dzięki czemu podróżni będą mogli wygodnie przesiąść się z komunikacji miejskiej do pociągu. 

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę obiektu pn. „Budowa obiektów inżynieryjnych wraz z likwidacją przejazdów kolejowo – drogowych w poziomie szyn na odcinku Jaworzno Szczakowa – Kraków na linii kolejowej nr 133 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Kraków Główny” w ramach zadania „Modernizacja linii kolejowej E-30 na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”. Wartość prac to ponad 54 mln zł. Projekt jest dofinansowany w ramach unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” i powstaje we współpracy z miastem Jaworzno. Przewidywany termin zakończenia zadania to I kwartał 2023 roku.

Większy poziom bezpieczeństwa na linii Jaworzno - Kraków

PLK zwiększają bezpieczeństwo na styku kolei oraz dróg poprzez zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. Bezpieczniejsze podróże koleją na linii Katowice – Kraków oraz lepszą komunikację w mieście zapewniają wiadukty drogowe m.in. w Jaworznie Szczakowej przy ul. Bukowskiej, w Jaworznie w dzielnicy Pieczyska  i Balinie nad linią kolejową Katowice – Kraków. Nowe obiekty pozwalają na swobodny przejazd pociągów. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa na linii kolejowej. Usprawnił się ruch na drogach. Skrócił się czas przejazdu z północnej na południową stronę torów bez konieczności oczekiwania przed zamkniętymi rogatkami.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 18.6µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3