W czwartek konsultacje ws. otwarcia granicy z Czechami. Mieszkańcy Cieszyna protestują [GALERIA]

Mid 20615327

Redakcja

16 czerwca 2020

W czwartek odbędą się kolejne konsultacje ws. sytuacji epidemicznej w woj. śląskim i czeskim kraju morawsko-śląskim – uzgodnili uczestnicy wtorkowej wideokonferencji w tej sprawie. Do tego czasy służby sanitarno-epidemiologiczne mają uzgodnić współpracę przy wymianie danych.

Jak przekazał PAP marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, we wtorkowej rozmowie brali udział – obok niego - hejtman sąsiadującego z woj. śląskim Kraju Morawsko-Śląskiego Ivo Vondrák, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a także przedstawiciele polskich i czeskich służb sanitarno-epidemiologicznych.

Podłożem spotkania była piątkowa informacja czeskiego Ministerstwa Zdrowia, że woj. śląskie zostało uznane za obszar o wysokim zagrożeniu epidemicznym, co oznacza, że nie objęło go przywrócenie od 15 czerwca normalnego ruchu granicznego. Tam czeskie służby mają wymagać testów na Covid-19; w innych rejonach granicę polsko-czeską można przekraczać bez ograniczeń.

W niedzielę Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego opublikował listy, jakie w tej sprawie marszałek woj. śląskiego wysłał do hejtmana Vondráka, a także do premiera Czech Andreja Babisza. Ponadto na Twitterze Jakub Chełstowski zaproponował swemu czeskiemu odpowiednikowi zorganizowanie w najbliższym czasie wideokonferencji poświęconej możliwości otwarcia granicy między regionami.

Takie konsultacje odbyły się we wtorek po południu. Jak zrelacjonował Chełstowski, strony przedstawiły bieżącą sytuację epidemiczną w obu regionach, a hejtman Vondrák przekazał, że w związku ze zniesieniem stanu kryzysowego w Czechach, kompetencje w zakresie sytuacji epidemicznej przejęły od niego czeskie władze centralne.

„Obie strony, jeżeli chodzi o sanepid polski i czeski, umówiły się na ścisłą wymianę danych na temat poziomu zachorowań i ich przebiegu, aby zapoznać się wzajemnie w tym zakresie. Umówiliśmy się na zacieśnienie wymiany informacji. Na podstawie tych ustaleń w czwartek w południe będziemy dalej rozmawiać ze stroną czeską na temat tego, jak ten model współpracy zacieśnić, ażeby zdjąć tę czeską blokadę” - powiedział PAP marszałek.

„Wojewoda wyjaśnił stronie czeskiej, że statystycznie to wygląda, jak wygląda, ale 98 proc. górników, którzy zostali zdiagnozowani i wskoczyli do tej statystyki, przechodzi to bezobjawowo, a paręnaście osób przebywa w szpitalach. Strona czeska inaczej to sobie liczyła i odbierała, a fakty są inne. Teraz jest czas dla sanepidu polskiego i czeskiego, aby sobie wyjaśnili te informacje, ich przepływ i statystykę” - dodał Chełstowski.

„Mam nadzieję, że w czwartek, gdy sanepid polski i czeski dojdą do konkluzji i modelu wymiany informacji, pójdziemy do przodu. Wiem, że strona rządowa też na swoim szczeblu prowadzi rozmowy w tym zakresie” - wskazał marszałek woj. śląskiego.

Podczas briefingu przed wideokonferencją Chełstowski mówił, że z informacji, które ma od wojewody śląskiego, „piki” zachorowań w regionie „są już za nami”. „Raczej te wszystkie tendencje będą schodzące. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia podało informacje, że 98 proc. przypadków w górnictwie, to przypadki bezobjawowe, a transmisja w rodzinie to jest 12 proc. - w szpitalach przebywa ok. 20 górników, więc na 4,7 tys. zdiagnozowanych przypadków to jest to poniżej 1 proc.” - wyliczał.

Chełstowski ocenił, że „sytuacja w regionie jest więc bardzo stabilna”, a decyzja strony czeskiej „komplikuje, buduje niepewność w relacjach”. Pytany o poranne wtorkowe dane MZ, zgodnie z którymi na 407 nowych zachorowań z kraju 216 stwierdzono w woj. śląskim Chełstowski powtórzył, że z jego informacji „to pikowanie będzie schodziło w dół w tym tygodniu”. „To są praktycznie ostatnie testy przesiewowe w górnictwie. Wczoraj miałem informację z laboratorium w Sosnowcu: na 800 próbek 100 dodatnich w jednej z kopalń – więc sytuacja stabilizuje się” - przekonywał.

Marszałek woj. śląskiego zaznaczył też, że w woj. śląskim badania przesiewowe wykonano w największych spółkach wydobywczych w Europie, aby wyeliminować źródła zakażeń. Wyraził przekonanie, że „ta sytuacja ustabilizuje się jeszcze w czerwcu”. „Wiele osób apelowało o te testy – to Śląsk zrobił te testy. Jesteśmy najbardziej przebadanym regionem w kraju i jednym z najbardziej bezpiecznych – w mojej ocenie” - podkreślał Jakub Chełstowski. (PAP)

Foto: PAP

Mid 20615332

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.2µg/m3 PM2.5: 12.2µg/m3