W centrum Rybnika powstaną nowe mieszkania. Ruszył nabór wniosków o zawarcie umowy najmu

Csm Konkursowa koncepcja architektoniczna Hallera SLAS MARIUSZ KOMRAUS bbf27ba8e0

Redakcja

2 listopada, 2022

Wiemy już, kto zbuduje wielorodzinny budynek przy ulicy Hallera. Rybnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Twój Dom" ogłosiło też nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań.

Zgodnie z informacją Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom" Sp. z o.o. z 12 stycznia najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyło konsorcjum: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca (lider) i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca (partner). Cena oferty to 43 188 000 zł. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa z wykonawcą i budowa będzie mogła ruszyć.

Ogłoszony po raz drugi przetarg został rozstrzygnięty po decyzji Rady Miasta Rybnika o zwiększeniu o ponad 11 mln zł wydatków na sfinansowanie objęcia przez miasto udziałów w spółce TBS ,,TWÓJ DOM" Sp. z o.o., w związku z wyższymi ofertami złożonymi w przetargu.

To bardzo ważna inwestycja dla miasta. Dlaczego ją realizujemy? Staramy się słuchać ekspertów i specjalistów zajmujących się urbanistyką, a także problemami społecznymi. Ci wskazują, że rozlana zabudowa na obrzeżach miast i bardzo drogie mieszkania proponowane w centrum powodują, że serca miast zamierają, mieszka tam coraz mniej osób, a tym samym likwidowany jest drobny handel i usługi. Stąd aktualny kierunek miasta by w śródmieściu proponować mieszkania komunalne albo te budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Sprowadzanie ludzi do centrum zaczyna wprowadzać życie w tkankę miejską. Jeżeli kolejne rodziny zamieszkają w Rybniku przy ulicy Hallera, ich potrzeby związane z codziennym życiem – zakupami, usługami – będą generowały ruch w centrum – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zgodnie z założeniami, do końca 2023 roku w centrum Rybnika, na placu przy ulicy Hallera,  powstanie nowoczesna przestrzeń z mieszkaniami czynszowymi i lokalami użytkowymi. Powstać ma obiekt dopasowany do kontekstu urbanistycznego, z mieszkaniami i częścią usługową oraz infrastruktura towarzysząca, w tym droga wewnętrzna i ciąg pieszo-jezdny.

W szczegółach przedstawia się to następująco: 6 kondygnacji nadziemnych, 80 mieszkań o powierzchni od 38 do 62 metrów kwadratowych wyposażonych w loggie, klatki schodowe  z dźwigami osobowymi, 6 lokali użytkowych na parterze, monitoring części wspólnych budynku, pełen dostęp dla osób niepełnosprawnych.  

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z pewnych przyczyn nie mogą kupić własnego mieszkania, a chcą zamieszkać w nowym mieszkaniu, gdzie czynsz nie jest tak wysoki, jak na wolnym rynku najmu. To przede wszystkim osoby, których dochody wykraczają ponad limity pozwalające na ubieganie się o mieszkanie komunalne, a jednocześnie są zbyt niskie, aby aplikować o kredyt hipoteczny.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Twój Dom" ogłosiło już nabór wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Gen. J. Hallera. Wnioski można składać do 17 lutego br. osobiście w siedzibie rybnickiego TBS-u przy ul. Gliwickiej 1 lub za pośrednictwem poczty.

Nabór dotyczy lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego. Pierwszeństwo w zawarciu umowy przysługuje najemcom, którzy podpiszą umowę o partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego, która to kwota wynosi do 30% kosztów budowy danego lokalu. I tak dla przykładowego mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych maksymalna kwota partycypacji będzie wynosić nieco ponad 71 tysięcy zł. Wysokość miesięcznego czynszu najmu wynosić będzie 5% wartości odtworzeniowej lokalu, którą określa się zgodnie z aktualnymi wytycznymi Wojewody Śląskiego. Na chwilę obecną dla lokalu 50-metrowego byłoby to około tysiąca złotych – wyjaśnia  Olgierd Zaraś,  Prezes Zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom” Sp. z o.o

Szczegółowe informacje stronie Towarzystwa  Budownictwa Społecznego "Twój Dom", podstrona: Najem krok po kroku.

 

Źródło: UM Rybnik

powiązane artykuły:

Csm CAL Klokocin fot Marcin Giba 2 56f99a273d
Lokalne 19 stycznia, 2022

CAL znalazło się na liście 40 projektów nominowanych do nagrody EU Prize for Contemporary Architectu

272967618 5044216275644551 6772305258082436997 n
Lokalne 4 lutego, 2022

Od najbliższego poniedziałku na komunikacyjnej mapie Rybnika pojawi się zupełnie nowa linia autobuso

Csm Kolejowa fot W Troszka 9 85a058218b
Lokalne 18 lutego, 2022

Już wkrótce do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną 32 mieszkania komunalne zlokalizowane w dwóch n

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.8µg/m3 PM2.5: 19.9µg/m3