W Bytomiu zamontowano literackie... karmniki [Foto]

3 p1eptdn42p1hn61m201ene1l5eed04

Redakcja

21 grudnia, 2020

W Bytomiu zamontowano sześć karmników literackich. To rodzaj plenerowej wypożyczalni książek. Z wyglądu przypominają karmniki, a w środku kryją literackie skarby. Można z nich korzystać, wypożyczając książki, ale i dokładając używane egzemplarze z domowych biblioteczek.

To sposób na promocję czytelnictwa w czasie ograniczeń w korzystaniu z tradycyjnych bibliotek, spowodowanych pandemią koronawirusa, ale i na zacieśnianie lokalnych więzi wśród bytomskich miłośników literatury. 

Pandemia sprawiła, że dostęp do bibliotek jest utrudniony. Zauważyłyśmy też, że bookcrossing zyskuje ostatnio na popularności, a podobne projekty realizowane są z powodzeniem w kolejnych miastach, zarówno w większych jak Białystok, jak i mniejszych, takich jak Iłża koło Radomia. Wpadłyśmy na pomysł, aby także u nas, w Bytomiu, stworzyć sieć takich miejsc, w którym karmimy się literacko

wyjaśnia Urszula Mazurowska, prezes stowarzyszenia Piękna Strona Miasta, które realizuje projekt Książkobranie.

Projekt realizowany jest ze środków Gminy Bytom w ramach konkursu na mikrodotacje "Lokalne Działania" Z pieniędzy pozyskanych z regrantingu stowarzyszenie Piękna Strona Miasta wykonało 6 regałów, oraz zakupiło 100 książek. Kolejne 50 otrzymało z wydawnictwa „Znak”. Zgłaszają się też kolejni darczyńcy, chcący podarować książki, które będą zasilać zasoby karmników. 

Dzięki karmnikom dostęp do książek staje się łatwiejszy dla każdego mieszkańca. Liczymy na to, że nasza akcja spotka się z odzewem. Pierwsze reakcje są bardzo pozytywne, bo po zamontowaniu karmników, zanim jeszcze zaczęliśmy je napełniać książkami, już pojawiły się w nich pierwsze tytuły przyniesione przez zaciekawionych bytomian

mówi zadowolona Mazurowska.

 Karmniki zostały zamontowane na terenie rewitalizowanym, bo takie było założenie dotyczące mikrodotacji, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zrealizować projekt także w innych rejonach Bytomia

dodaje.

Partnerami akcji są bytomskie lokale gastronomiczne Zelter i Po Drodze, a także Państwowe Szkoły Budownictwa oraz Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

W porozumieniu z nimi wytypowano sześć lokalizacji, znajdujących się na obszarze objętym Gminnym Programem Rewitalizacji Bytom 2020+ i odwiedzanych powszechnie przez wiele osób. Są to: skwer przy ul. Dworcowej, Plac Sikorskiego, Plac Słowiański, teren zielony przy głównym wejściu do budynku Państwowych Szkół Budownictwa przy ul. Powstańców Śląskich, oraz na zewnętrznej witrynie lokali “Zelter” oraz “Po Drodze”.

Źródło: UM Bytom

3 p1eptdn42p1laaqn05eb1v7qbbn6

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 52.7µg/m3 PM2.5: 46.7µg/m3